Güvenlik kıskacında devlet, özgürlükler ve piyasa: Liberalizmin anarko-kapitalist eleştirisi
State, freedoms and the market in the grip of security: Anarcho-capitalist critique of liberalism
- Tez No: 923437
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez bireycilik, özgürlük, anayasalcılık, çoğulculuk ve sınırlı devlet gibi liberal değerlerin yükseldiği liberal, batılı devletlerdeki özgürlük ve mülkiyet hakkı ihlallerine odaklanmaktadır. İlk olarak mülkiyet haklarının garantörü olması beklenen liberal devletler dahi istisnailik kurumu ve OHAL tedbirleri çerçevesinde özgürlükleri askıya almakta ve bireyleri yoğun bir gözetim-denetim sürecine maruz bırakmaktadır. Bu süreçte panik siyasetinin beslediği güvenlikleştirme pratiklerinin etkisi gözardı edilemez. İkincil olarak ise tez liberal devletlerin piyasaya müdahale etme araçlarını ele almaktadır. Kamu yararını ve ekonomik-sosyal güvenliği sağlama adına devlet otoritesi fiyat kontrollerinden, korumacı tarifelere; sübvansiyonlardan anti-tröst yasalara kadar türlü regülasyonları devreye sokmaktadır. Ancak bu düzenlemeler tüketicilerin mülkiyet haklarını ihlal ettiği gibi, toplumda bir kesimin diğeri aleyhine zenginleşmesine sebep olmakta ve nihai kertede piyasa sorunlarını çözmek için yürürlüğe konulan bu düzenlemeler niyetlenilmemiş başka yeni sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar liberal batılı devletler, sosyal ve ekonomik özgürlükler açısından halen en üst seviye devletler olsa da 'devlet' ile imtihanının neticeleri olarak bazı uygulama ve pratiklerin liberal değerlerin özüne karşı tezatlık teşkil ettiği bir gerçektir. Tez bu çatışmanın kaynağını ve nedenini aramaktadır. Bu aşamada ise karşımıza yine liberal gelenek içerisinden süzülen ancak liberalizmin sınırlı devlet nosyonunun imkansızlığına vurgu yapan anarko-kapitalistler çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Klasik liberalizm, özgürlük-güvenlik paradoksu, kamu yararı, piyasa müdahaleleri, anarko-kapitalizm.
Özet (Çeviri)
This dissertation thesis focuses on the violations of freedom and property rights in liberal, western states where liberal values such as individualism, freedom, constitutionalism, pluralism and the limited state are rising. First of all, even liberal states, which are expected to be the guarantors of property rights, suspend freedoms within the framework of the institution of exceptionalism and state of emergency measures and expose individuals to an intensive surveillance and audit process. In this process, the impact of the securitization practices fed by alarmist political mechanisms cannot be ignored. Secondarily, the study deals with the means of liberal states to intervene in the market. In the name of ensuring the public interest and economic and social security, the state authority introduces various regulations ranging from price controls to protectionist tariffs; subsidies to anti-trust laws. However, these regulations violate the property rights of consumers, as well as cause one segment of society to enrich itself against the other, and ultimately these regulations, put into effect to solve market problems, create other new problems that were not intended. Although liberal, western states are still the highest level states in terms of social and economic freedoms, it is a fact that some practices and implementations as a result of testing with the 'state' are in contrast to the essence of liberal values. The thesis searches for the source and cause of this conflict. At this stage, we encounter anarcho-capitalists who are also filtered through the liberal tradition but emphasize the impossibility of the limited state concept of liberalism. Key Words : Classical liberalism, the liberty-security paradox, public interest, market interventions, anarcho-capitalism.