Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yenidoğanların palyatif bakım gereksinim sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of palliative care requirements of newborns in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 923511
  2. Yazar: SEVDE BERCE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Yıllar içinde palyatif bakım ünitelerinin sağlık hizmeti sunumu gerekliliği ve önemi göze çarpmaktadır. Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki palyatif bakım ihtiyacını değerlendirerek bağımsız palyatif merkezlerinin kurulmasına rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 – Ocak 2024 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan, palyatif bakım gereksinimi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Geriye dönük dosyalar tarandıktan sonra 109 hastanın natal, postnatal özellikleri kaydedildi ve bu verilerle istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Bu yıllar arasında kliniğimizde palyatif bakım gereksinimi olan hastaların sıklığı %1,3 olarak görüldü. Hastaların %99,1'inin yatışı süresince herhangi bir zamanda entübe olarak takip edildiği ve ortalama mekanik ventilatörde kalış günü 51,40±70,70 gün olarak hesaplandı. Çalışmamızda, mekanik ventilatörde kalış gününün ve total parenteral nütrisyon (TPN) gün sayısının artmasının sepsis atak sayısını artırdığı; ayrıca bu durumların hastaların yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalış gününü artırdığı saptandı. Hastaneden çıkış şekli vefat ile sevk olan hastalar karşılaştırıldığında; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalış günü, mekanik ventilatörde kalış günü, TPN gün sayısı ve sepsis atak sayısı parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç: Prognozdan bağımsız olarak, özellikli hastaların takip ve tedavi edildiği bu referans merkezlerde bu tanılara sahip yenidoğanların palyatif bakım hizmetlerinden fayda görebileceği düşünülmektedir. Hastaların klinik seyri sırasında palyatif bakım ihtiyacı doğabilir ve destek tedavilerle birlikte bundan fayda sağlayabilirler. Yenidoğan yoğun bakımda her hastanın palyatif bakım gereksinimi olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Material and Method: Patients requiring palliative care who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital between January 2017 and January 2024 were included in the study. After a retrospective review of patient records, the natal and postnatal characteristics of 109 patients were documented, and these data were analyzed statistically. Results: The frequency of patients requiring palliative care in our clinic during these years was found to be 1.3%. Among these patients, 99.1% were followed with intubation at some point during their stay, and the average duration of mechanical ventilation was calculated as 51.40±70.70 days. Our study revealed that an increase in the duration of mechanical ventilation and the number of days on total parenteral nutrition (TPN) raised the frequency of sepsis episodes. Furthermore, these factors were found to prolong the length of stay in the neonatal intensive care unit. When comparing patients discharged after death with those referred to other facilities, a statistically significant difference was observed in parameters such as length of stay in the NICU, duration of mechanical ventilation, number of TPN days, and frequency of sepsis episodes. Conclusion: Regardless of prognosis, it is thought that neonates with these diagnoses, who are treated and monitored in specialized reference centers, can benefit from palliative care services. Palliative care needs may arise during the clinical course of patients, and they may benefit from supportive therapies. It should not be forgotten that every patient in the neonatal intensive care unit may require palliative care.