Üniversite son sınıf öğrencilerinde mezun olduktan sonraki belirsizliklerin yarattığı kaygılar(mezun olma kaygısı) ALKÜ örneğinde
Anxieties caused by uncertainties after graduation (graduation anxiety) among university senior students: A case study of ALKU
  1. Tez No: 923510
  2. Yazar: FAZİLET SIRKINTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Üniversite dönemi öğrenciler için çeşitli kazanımlar sağladıkları en önemli dönemlerden biridir. Ancak bu dönemin bitiyor olması öğrenciler için bir takım kaygıları da beraberinde getirebilir. Bu çalışma üniversite son sınıf öğrencilerindeki mezuniyet kaygısına yönelik bir analiz çalışmasıdır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup ölçek geliştirme basamaklarının uygulanması ile Üniversite Son Sınıf Öğrencilerinde Mezuniyet Kaygısı Ölçeği geliştirilmiştir.Ölçek geliştirme sürecinde öncelikle alan yazı incelenerek bir madde havuzu oluşturulmuş ve madde havuzu 17 alan, 1 ölçme değerlendirme ve 1dil uzmanın incelenmesinden geçirilmiştir. Araştırma, üç farklı grup ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye geneli 330 gönüllü üniversite son sınıf öğrencisi ile Açımlayıcı Faktör Analizi, aynı şekilde 255 gönüllü üniversite son sınıf öğrencisi ile Doğrulayıcı Faktör analizi yapılmıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında ise 355 kişilik Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde farklı fakültelerde öğrenim gören örneklem grubuna Üniversite Son Sınıf Öğrencilerinde Mezuniyet Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır.Açımlayıcı Faktör Analizi 'ne göre 15 maddeden oluşan 4 faktörlü bir yapı elde edilmiştir.Çalışmada, Kişisel Bilgi Formu ve Üniversite Son Sınıf Öğrencilerinde Mezuniyet Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğe yönelik Doğrulayıcı Faktör Analizi ile iç tutarlık, eş değer yarılar güvenirliği, alt üt grup güvenirliği ve madde-toplam korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The university period is one of the most critical stages in providing students with various achievements. However, nearing the end of this period may also bring about certain anxieties for students. This study is an analytical examination of graduation anxiety among final-year university students. A quantitative research method was employed, and the Graduation Anxiety Scale for Final-Year University Students was developed through the implementation of scale development steps. During the scale development process, a pool of items was initially created by reviewing the relevant literature, and this pool was examined by 17 experts in the field, one measurement and evaluation specialist, and one language specialist. The research was conducted with three distinct groups. Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed with 330 voluntary final-year university students from across Turkey, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted with another 255 voluntary final-year university students. In the second phase of the study, the Graduation Anxiety Scale for Final-Year University Students was applied to a sample group of 355 students from various faculties of Alanya Alaaddin Keykubat University. Based on the EFA, a four-factor structure consisting of 15 items was obtained. The study utilized a Personal Information Form and the Graduation Anxiety Scale for Final-Year University Students. Analyses such as Confirmatory Factor Analysis, internal consistency, split-half reliability, upper-lower group reliability, and item-total correlation analysis were conducted for the developed scale.The results of the analyses indicated that the developed scale is valid and reliable.