Çocuk Norolojisi Bilim Dalı'na perioperatif öneriler açısından danışılan hastaların değerlendirilmesi
- Tez No: 923519
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUÇ YİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı çok geniş spektrumda hasta takibi yapan bir bilim dalıdır. Bu hasta popülasyonu gerek nörolojik tanıları gerekse diğer başka sebepler ile genel anestezi uygulanması gerektiren birçok operasyon geçirmek durumunda kalmaktadır. Pediatrik cerrahi girişimlerde preoperatif değerlendirme, cerrahi ve anestezi sürecinin güvenli bir şekilde yönetilmesi için önemli bir adımdır. Amaç: Bu çalışmamızda amacımız, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Nörolojisi Polikliniği'ne perioperatif danışılan olguların; klinik özelliklerinin, komplikasyon sıklığının ve türünün tanımlayıcı şekilde değerlendirmesini yaparak, literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'na 2018-2023 yılları arasında perioperatif öneriler açısından danışılan 0-18 yaş arası 455 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenerek, antropometrik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların 272'sinin (%59,8) erkek, 183'ünün (%40,2) kız olduğu bulundu. Olguların 53'ü (%11,6) bir yaş altı, 223'ü (%49,1) 1-8 yaş arasında ve 179'u (%39,3) sekiz yaş üstü olduğu saptandı. Olguların en sık çocuk hastalıkları, ikinci sırada çocuk cerrahisi üçüncü sırada ise ortopedi bölümünce danışıldığı saptandı. Olguların %89,5'inin preoperatif, %10,5'inin postoperatif dönemde danışıldığı belirlendi. Preoperatif danışılan olguların %98,2'sine onay verildiği, yedi olguya ise onay verilmediği saptandı. Olguların tanıları arasında en sık epilepsi, ikinci sırada serebral palsi ve üçüncü sırada nörometabolik sendromların bulunduğu belirlendi. Olguların 115'inin (%25,3) bir tane, 227'sinin (%49,9) birden fazla komorbiditesi bulunduğu tespit edildi. Olguların 113'ünün (%24,8) ise komorbiditesi bulunmamakta idi. Olguların %8,8'inde erken, %11,4'ünde geç postoperatif komplikasyon geliştiği saptandı. Erken komplikasyon gelişen hasta grubunda en sık görülen nörolojik komplikasyon nöbet, en sık nöroloji dışı komplikasyon ise enfeksiyon olarak saptandı. Erken komplikasyon olarak nöbet geçiren 15 olgunun iki tanesinde epilepsi tanısın bulunmadığı görüldü. Erken komplikasyon olarak nöbet geçiren ve epilepsi tanısı bulunan ancak preoperatif dönemde antiepileptik kullanmadığı saptanan 10 hastaya postoperatif dönemde antiepileptik ilaç başlandığı saptandı. Bu 10 hastanın yedi tanesinin ise preoperatif görüntüleme ve/veya EEG tetkikleri normal iken postoperatif dönemde patolojik olduğu belirlendi. Kadın cinsiyette, serebral palsi tanısı bulunan hastalarda, hematolojik&onkolojik ve gastrointestinal sistem ilişkili komorbiditesi bulunan hastalarda, bilinç muayenesinde etkilenme olan hastalarda, kranial sinir ve kas gücü muayenesinde patoloji saptanan hastalarda erken postoperatif komplikasyon gelişme oranı anlamlı olarak daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
The Pediatric Neurology is a department that monitors a wide spectrum of patients. This patient population often undergoes various surgical procedures requiring general anesthesia due to their neurological diagnoses or other reasons. Preoperative evaluation in pediatric surgery, is a critical step for ensuring the safe management of the surgical and anesthesia process. Aim: The aim of this study is to contribute to the literature by descriptively evaluating the clinical characteristics, complication frequencies, and types of cases consulted to the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University Children's Hospital for perioperative consultations. Materials and Methods: The records of 455 patients aged 0–18 years who were consulted to the Pediatric Neurology Department of Dokuz Eylül University Hospital for perioperative consultations between 2018 and 2023 were retrospectively reviewed. Anthropometric and clinical characteristics of the patients were recorded. Results: It was found that 272 (59,8%) of the patients were male and 183 (40,2%) were female. Among the cases, 53 (11,6%) were under one year old, 223 (49,1%) were aged 1–8 years, and 179 (39,3%) were over eight years old. The most common consultations made by departments; pediatrics, followed by pediatric surgery and orthopedics. It was determined that 89,5% of the patients were consulted in the preoperative period, while 10,5% were consulted postoperatively. Approval was given for 98,2% of the preoperatively consulted cases, while seven cases were not approved. Among the diagnoses, epilepsy was the most common, followed by cerebral palsy and neurometabolic syndromes. It was found that 115 patients (25,3%) had one comorbidity, 227 (49,9%) had multiple comorbidities, and 113 (24,8%) had no comorbidities. Early postoperative complications occurred in 8,8% of the cases, while late postoperative complications occurred in 11,4%. Among the early complications, the most common neurological complication was seizures, while infections were the most common non-neurological complication. It was observed that two of the 15 cases with early postoperative seizures did not have a diagnosis of epilepsy. In 10 cases with epilepsy who experienced early postoperative seizures but were not on antiepileptic drugs preoperatively, antiepileptic medication was started postoperatively. Of these 10 cases, seven had normal preoperative imaging and/or EEG results, but pathological findings were observed postoperatively. Female gender, cerebral palsy diagnosis, hematologic/oncologic and gastrointestinal system-related comorbidities, impaired consciousness examination, and pathological findings in cranial nerve and muscle strength examinations were significantly associated with a higher rate of early postoperative complications.