Diyarbakır ve Mardin'deki kültürel mirasın korunmasında hikâye anlatısının rolü
The role of storytelling in the conservation of cultural heritage in Diyarbakır and Mardin
- Tez No: 923521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tez çalışması; kültürel miras kavramının tarihsel gelişimini, korunması ve aktarımı süreçlerini inceleyerek Mardin ve Diyarbakır şehirlerindeki kültürel miras unsurlarını hikâyeler üzerinden ele almaktadır. Çalışma, kültürel mirasın tanımı, somut ve somut olmayan unsurları ile yönetim süreçlerini kavramsal çerçeve içerisinde açıklamaktadır. Aynı zamanda hikâye ve anlatı kavramları arasındaki farklılıklar, hikâyelerin tarihsel gelişimi ve kültürel miras aktarımındaki önemi detaylandırılmaktadır. Mardin ve Diyarbakır'ın coğrafi, tarihi ve kültürel özellikleri incelenmiş; bu şehirlerde bulunan kaleler, camiler, medreseler, evler, kiliseler ve antik kentler gibi somut miras unsurları ile el sanatları, müzik, folklor ve yemek kültürü gibi somut olmayan miras unsurları analiz edilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ndeki yerleri, her iki kentin küresel kültürel miras içindeki önemini vurgulamaktadır. Tez çalışması sonucunda, Mardin ve Diyarbakır'ın somut ve somut olmayan kültürel miras unsurları karşılaştırılarak her iki şehrin benzersiz kültürel değerleri ile ortak yönleri ortaya konmuştur. Çalışma, kültürel mirasın hikâyeler yoluyla aktarımının bu zenginliklerin sürdürülebilirliği açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the historical development of the concept of cultural heritage, its protection and transmission processes, and discusses the cultural heritage elements in the cities of Mardin and Diyarbakır through stories. The study explains the definition of cultural heritage, its tangible and intangible elements and management processes within the conceptual framework. It also details the differences between the concepts of story and narrative, the historical development of stories and their importance in cultural heritage transmission. The geographical, historical and cultural characteristics of Mardin and Diyarbakır are examined; tangible heritage elements such as castles, mosques, madrasas, houses, churches and ancient cities and intangible heritage elements such as handicrafts, music, folklore and food culture are analyzed. Their placement on the UNESCO World Heritage List and the UNESCO Intangible Cultural Heritage List emphasizes the importance of both cities in global cultural heritage. As a result of the thesis study, the unique cultural values and commonalities of Mardin and Diyarbakır are revealed by comparing the tangible and intangible cultural heritage elements of both cities. The study emphasizes the importance of the transmission of cultural heritage through stories for the sustainability of these riches.