Abbasi halifesi Müstain Billah ve dönemi (m.862-866).
Abbasid caliph Müstain Billah and his period (m.862-866).
- Tez No: 923527
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PIRLANTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Abbâsîler, günümüz tarih araştırmalarında büyük bir ilgi odağıdır. 508 yıl boyunca Abbâsî hanedanlığının yönetiminde bulunan birçok halîfe, araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Abbâsî devletinin derinlemesine anlaşılabilmesi için her halîfenin detaylı bir şekilde incelenmesi gereklidir. Özellikle, İslâm tarihinde önemli bir yeri olan Abbasi tarihinin ikinci asrında iktidarda bulunan halîfe Müstain Billah ve döneminin araştırılması, devletin politik işleyişini ve kurumsal yapılarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.Müstaîn dönemi, literatür taramasında ayrı bir araştırma konusu olarak genellikle ihmal edilmiştir. Bu dönemin detaylı bir şekilde incelenmesi, kuruluş döneminin tam olarak anlaşılabilmesi için önemlidir. Bu tezde, Abbâsî halîfesi Müstaîn Billâh ve dönemi genel hatlarıyla ele alınmıştır. Araştırmada, bu döneme ışık tutan tarihi kaynaklar titizlikle taranmış ve elde edilen veriler kronolojik sırayla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Abbasids are a focus of great interest in current historical research. Many caliphs who ruled the Abbasid dynasty for 508 years were led by researchers. In order to understand the development of Abbasid, it is necessary to examine his caliph in detail. In particular, it will help us better understand the recorded political structures of the caliph Müstain Billah and his period, who were in power in the second known century of the Abbasids, which is an important period in Islamic history. The Müstaîn period has generally been neglected as a separate research topic in the literature review. A detailed examination of this period is important in order to fully understand the initial period. In this thesis, the Abbasid caliph Müstaîn Billâh and his period are discussed in general terms. In the research, the data of historical sources that shed light on this period were scanned and the obtained data are presented chronologically.