Multiple sklerozlu bireylerde ICF bakış açısı ile use-it ve myoton-3'ün üst ekstremiteye yönelik klinik değerlendirme yöntemleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between use-it and myoton-3 and clinical evaluation methods for the upper extremity in individuals with multiple sclerosis from an İCF perspective
- Tez No: 923582
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmam Multiple Sklerozlu bireylerde üst ekstremiteyi değerlendirmek için kullanılan Use-it sistemi ve Myoton-3 cihazının klinik değerlendirme yöntemleriyle ilişkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 46,75±9.90 yıl olan 31 kadın (%70,5) ve 13 erkek (%29,5) olmak üzere toplam 44 MS'li birey dahil edildi. Öncelikle katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi, ardından üst ekstremite motor fonksiyonu Fugl Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FM-ÜE), kavrama kuvveti Jamar El Dinamometresi, pinç kavrama kuvveti Pinçmetre, kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası (MAS), pozisyon duyusu Dijital İnklinometre, el fonksiyonları ve aktivite düzeyi Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT), Purdue Pegboard El Beceri Testi (PPEBT), Minnesota El Beceri Testi (MEBT), Manuel Yetenek Ölçümü-36 (MAM-36) ile; katılım ve yaşam kalitesi Frenchay Aktivite İndeksi (FAİ), Multiple Skleroz Uluslararası Yaşam Kalitesi Anketi-54 (MSQOL-54) ile değerlendirildi. Ayrıca, Myoton-3 cihazıyla Biseps Braki (BB), Fleksör Karpi Ulnaris (FKU), Fleksör Karpi Radialis (FKR) ve Ekstansör Digitorum (ED) kaslarının biyomekanik özellikleri ölçüldü. Use-it ile Global ve Lokal Kısıtlılık Haritaları (GKH ve LKH) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between the Use-it system and the Myoton-3 device used to evaluate the upper extremity in individuals with Multiple Sclerosis and clinical assessment methods. A total of 44 individuals with MS, 31 female (70.5%) and 13 male (29.5%) with a mean age of 46.75±9.90 years, were included in the study. Firstly, demographic information of the participants were recorded, then upper extremity motor function was measured using Fugl Meyer Upper Extremity Motor Assessment Scale (FM-UE), grip strength using Jamar Hand Dynamometer, pinch grip strength using Pinchmeter, muscle tone using Modified Ashworth Scale (MAS), position sense using Digital Inclinometer, hand functions and activity level using Nine-Hole Peg Test (DDPT), Purdue Pegboard Manual Dexterity Test (PPEBT), Minnesota Manual Dexterity Test (MEBT), Manual Ability Measure-36 (MAM-36); Participation and quality of life were assessed with Frenchay Activity Index (FAI), Multiple Sclerosis International Quality of Life Questionnaire-54 (MSQOL-54). In addition, biomechanical properties of Biceps Brachii (BB), Flexor Carpi Ulnaris (FCU), Flexor Carpi Radialis (FCR) and Extensor Digitorum (ED) muscles were measured with Myoton-3 device. Global and Local Limitation Maps (GLM and LLM) were created with Use-it.