Türkiye'de konvansiyonel bankacılık ve katılım bankacılığı derinliklerinin analizi: Wavelet (Dalgacık) temelli analiz
Analysis of conventional and participation banking depths in Türkiye: Wavelet (Ripple) based analysis
- Tez No: 923701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KAZAK, DOÇ. DR. AHMET TAYFUR AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fourier Toda Yamamoto nedensellik testini kullanarak Türkiye'de geleneksel ve katılım bankacılığı endeksleri ile temel ekonomik göstergeler arasındaki etkileşimleri analiz etmektir. Bu çalışma, Fourier Toda Yamamoto nedensellik testini kullanarak Türkiye'de geleneksel bankacılık ve katılım bankacılığının kârlılığını analiz etmektedir. Bulgular, katılım bankacılığı endeksi ile cari açık, enflasyon ve ekonomik büyüme değişkenleri arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Ancak katılım bankacılığı endeksi ile işsizlik değişkeni arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Geleneksel bankacılık endeksi açısından ise cari açık, enflasyon ve ekonomik büyüme değişkenleri ile çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Geleneksel bankacılık endeksi ile işsizlik değişkeni arasında ise tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Dalgacık analizi sonuçları, 2016 yılından itibaren katılım bankacılığı ile ekonomik büyüme arasında yüksek frekanslı pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Katılım bankacılığı ile cari açık arasındaki ilişki 2008 yılından itibaren negatif yönlüdür. Katılım bankacılığı ile enflasyon arasındaki ilişki 2007'ye kadar pozitif, 2020'den 2024'e kadar ise yüksek frekanslı pozitiftir. Katılım bankacılığı ile işsizlik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Konvansiyonel bankacılık ile işsizlik arasındaki ilişki analiz dönemi boyunca yüksek frekanslı pozitiftir. Konvansiyonel bankacılık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki 2016'dan itibaren hem pozitif hem de negatif eğilimler göstermektedir. Konvansiyonel bankacılık endeksi ile cari açık arasındaki ilişki 2008 yılından bu yana negatif yönlüdür. Konvansiyonel bankacılık ile enflasyon arasındaki ilişki ise 2015 yılından sonra negatife dönmüştür. Bu sonuçlar, Türkiye'de bankacılık sektörü ile ekonomik göstergeler arasındaki dinamik ilişkiler hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the interactions between traditional and participation banking indices and key economic indicators in Turkey using the Fourier Toda Yamamoto causality test. This study analyzes the profitability of traditional banking and participation banking in Turkey using the Fourier Toda Yamamoto causality test. The findings show that there is a bidirectional causality relationship between the participation banking index and the current account deficit, inflation and economic growth variables. However, no significant causality relationship was found between the participation banking index and the unemployment variable. In terms of the traditional banking index, a bidirectional causality relationship was found with the current account deficit, inflation and economic growth variables. A unidirectional causality relationship was found between the traditional banking index and the unemployment variable. Wavelet analysis results show that there is a high-frequency positive relationship between participation banking and economic growth since 2016. The relationship between participation banking and the current account deficit has been negative since 2008. The relationship between participation banking and inflation is positive until 2007 and positive with high frequency from 2020 to 2024. There is no significant relationship between participation banking and unemployment. The relationship between conventional banking and unemployment is positive with high frequency throughout the analysis period. The relationship between conventional banking and economic growth shows both positive and negative trends since 2016. The relationship between the conventional banking index and the current account deficit has been negative since 2008. The relationship between conventional banking and inflation has turned negative after 2015. These results provide important information on the dynamic relationship between the banking sector and economic indicators in Turkey.