Sınıf öğretmeni ve okul yöneticilerinin ilkokullarda yetiştirme programına (İYEP) ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Konya ili Çumra ilçesi örneği)
Evaluation of the opinions of class teachers and school directors on educational program in primary schools (İYEP) (Campra district example of Konya province)
  1. Tez No: 923700
  2. Yazar: KENAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018-2023 yılları arasında Konya ili Çumra ilçesindeki 43 ilkokulda uygulanan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP)' na ilişkin sınıf öğretmeni ve okul yöneticilerinin görüşlerini değerlendirmek ve programın etkililiğini belirlemektir. Araştırmaya, İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP)'nda görev alan 66 sınıf öğretmeni ve 41 okul yöneticisi katılmıştır. Katılımcılara, İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) hakkında sınıf öğretmeni ve okul yöneticilerin görüşlerini belirlemek için 40 maddelik bir anket uygulanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 27 Statistics Paket Programı ile analiz edilmiştir. İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) değerlendirme ölçeği ve alt boyutlarının cinsiyet, branş, eğitim durumu gibi değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent Samples T Testi, kıdem durumu değişkeni açısından karşılaştırılmasında ise One Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin özel amaçlar, ilkeler, tür ve içerik, ölçme ve değerlendirme algılarında matematiksel kavramları farklı temsil biçimleri ile ifade etme haricindeki ifadeler ortalamanın üstünde çıktığı görülmüştür. İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) Değerlendirme genel düzeyi ortalamanın üzerinde tespit edilmiştir. Alt boyutlar arasında en yüksek ölçme ve değerlendirme, alt boyutu en düşük ise özel amaçlar alt boyutu düzeyi olduğu görülmüştür. Bu durumda yöneticilerin ve öğretmenlerin algılarına göre İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) değerlendirme ölçeği ve alt boyutlarının ortalamanın üstünde çıktığı görülmüştür. Yine katılımcıların cinsiyetine, branşına, eğitim durumuna ve mesleki tecrübesine göre incelemede hem yönetici hem de öğretmen algılarında alt boyut ve ölçek genelinde istatistiki yönden fark çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the the views of primary school teachers and school principals on İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) and to determine the effectiveness of the programme implemented in 43 primary schools in the Çumra district of Konya between 2018 and 2023. 66 primary school teachers and 41 school administrators participated this study. To determine the opinions of teachers and school administrators,a 40-item survey about İYEP was carried out on the participants. In the study,a mixed method was used,involving the use of qualitative and quantitavite research methods together. The data were analyzed using the system of IBM SPSS 27 Statistics Packet Programme. IYEP evaluation scale was used; the Independent Samples T Test was used to compare factors such as gender,subject,educational status in the sub-dimensions of IYEP,while the One Way ANOVA Test was used to compare the seniority factors. According to the study results, the perceptions of teachers and school administrators about special goals,principles,type and content,as well as assessment and evaluation,except for representing mathematical concepts in different representations,were above average. It was observed that the general level of IYEP was above average,while special aims sub-dimensions were below this level.In this case, according to the perceptions of administrators and teachers, it was observed that the IYEP evaluation scale and its sub-dimensions were above average. In addition to this, according to participants' gender,subject,educational status and occupational experience, no statistical difference was found in the perceptions of both teachers and school administrators regarding the sub-dimensions and the overall scale.