Spinal musküler atrofili çocuklarda gövde kontrol eğitimi ve pulmoner rehabilitasyon programının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of trunk control training and pulmonary rehabilitation program in children with spinal muscular atrophy
- Tez No: 923715
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Spinal musküler atrofi (SMA), survival motor nöron proteinini (SMN) kodlayan SMN1 genindeki mutasyonlardan kaynaklanan nörodejeneratif bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, pulmoner rehabilitasyon ve pulmoner rehabilitasyon ile kombine gövde kontrol egzersiz eğitim programlarının SMA'lı çocuklar üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya, 5-18 yaşları arasında oturabilen 38 SMA'lı katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, pulmoner rehabilitasyon (Grup 1) ve gövde kontrol eğitimi (Grup 2) olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Grup 1, haftanın 5 günü diyafram solunumu, büzük dudak solunumu, segmental solunum ve maksimum inspirasyon basıncının %30'u yoğunluğunda inspiratuar kas eğitimi uygularken, Grup 2 ek olarak sert, yumuşak ve dinamik yüzeylerde progresif gövde egzersizleri gerçekleştirmiştir. Çalışmanın başlangıcında ve 8. haftanın sonunda tüm katılımcılara, primer ölçüm parametreleri olan, maksimum inspirasyon ve ekspirasyon basınçları, spirometrik ölçüm ve tepe öksürük akımı değerlendirmeleri yapılmıştır. Sekonder ölçümler; Gövde Kontrol Ölçüm Skalası, Hammersmith Fonksiyonel Motor Skalası, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Generic Core ve Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki grupta da anlamlı iyileşmeler görülmüştür, ancak gruplar arasında fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar, pulmoner rehabilitasyon ve kombine gövde kontrol eğitiminin solunum kas kuvveti, akciğer fonksiyonları, etkin öksürük yeteneği, gövde kontrolü, motor fonksiyon, yaşam kalitesi ve bakım veren yükü üzerinde benzer etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Gelecekte yapılacak çalışmaların, daha uzun süreli rehabilitasyon protokollerini ve takip değerlendirmelerini içermesinin literatüre katkı sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Spinal muscular atrophy (SMA) is a neurodegenerative disease caused by mutations in the SMN1 gene, which encodes survival motor neuron protein (SMN). The aim of our study was to investigate the effectiveness of pulmonary rehabilitation and pulmonary rehabilitation combined with trunk control exercise training programs on children with SMA. The study included 38 SMA participants aged 5-18 years who could sit. Participants were randomized into two groups: pulmonary rehabilitation (Group 1) and trunk control training (Group 2). Group 1 performed diaphragmatic breathing, pursed lip breathing, segmental breathing, and inspiratory muscle training at an intensity of 30% of maximal inspiratory pressure for 5 days a week, while Group 2 additionally performed progressive trunk exercises on hard, soft, and dynamic surfaces. At the beginning of the study and at the end of the 8th week, all participants underwent primary measurement parameters such as, maximal inspiratory and expiratory pressures, spirometric measurement and peak cough flow. Secondary outcomes were evaluated using the Trunk Control Measurement Scale, Hammersmith Functional Motor Scale, Pediatric Quality of Life-Generic Core, and Zarit Caregiver Burden Scale. Significant improvements were seen in both groups, but no difference was found between the groups (p>0.05). The results showed that pulmonary rehabilitation and combined trunk control training had similar effects on respiratory muscle strength, lung functions, effective cough ability, trunk control, motor function, quality of life, and caregiver burden. We believe that future studies that include longer-term rehabilitation protocols and follow-up evaluations will contribute to the literature.