Doğal mirasın korunması açısından korunan alanların ortaöğretim coğrafya müfredatında kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of protected areas in secondary education geography curriculum in terms of preservation of natural heritage
- Tez No: 923714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğal mirasımız olan korunan alanların korunması ve gelecek kuşaklara ekosistemlerinin bozulmadan aktarılması bilincinin genç nesillere verilmesi gerekmektedir.Ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programında korunan alanlara ne kadar yer verildiğinin tespiti bu ulusal görevin gençlerimize kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Zira, okul toplumu geleceğe hazırlayan yerdir. Çalışmada, nitel betimleme yöntemi kullanılacaktır. Korunan alanlara ne kadar yer verildiğinin tespiti açısından Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programları incelenecek, coğrafya dersi programında yer alan hedeflerin ne kadar uygulanabildiğini görmek ve tespit etmek açısından Adana İli'nde görev yapan coğrafya öğretmenleri ile görüşülecek, anket uygulanacak, Adana İli'ndeki korunan alanlara derslerde ne oranda yer verdikleri ve korunan alanlara yönelik ne kadar sıklıkta gezi yaptıkları tespit edilecektir. Korunan alanların coğrafya öğretim programında öğretiminin doğal mirasın korunması açısından müfredatta ve uygulamadaki etkinlik ve verimliliği üzerine araştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The awareness of protecting protected areas, which are our natural heritage, and transferring their ecosystems to future generations without being damaged should be given to young generations. Determining how much space is included in protected areas in the secondary school geography course curriculum is of great importance in terms of conveying this national duty to our young people. Because school is the place that prepares society for the future. In the study, qualitative description method will be used. In order to determine how much space is given to protected areas, the Ministry of National Education Secondary School geography course curriculum will be examined, in order to see and determine how much the goals in the geography course program can be implemented, geography teachers working in Adana Province will be interviewed, a survey will be applied, and a survey will be conducted. It will be determined how much they include protected areas in their lessons and how often they make trips to protected areas. Research will be conducted on the effectiveness and efficiency of teaching protected areas in the geography curriculum in the curriculum and practice in terms of protecting the natural heritage.