Elit düzeydeki okçuluk sporcularının zihinsel antrenman uygulamalarına yönelik algıları: Bir olgu bilim çalışmaları
Elite level archery athletes perceptions towards mental training practices: A case study
- Tez No: 923737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı elit düzeydeki okçuluk sporcularının, zihinsel antrenman uygulamalarına yönelik algılarını ve ilgili görüşlerini sporcuların perspektifinden tanımlamaktır. Bu amaçla; elit düzeydeki okçuluk sporcularının zihinsel antrenman uygulamalarına yönelik algılarını incelemektir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) çalışması şeklinde planlanmıştır. Veriler bireysel görüşme yoluyla toplanarak tüm analizler nitel veri ayıklama yöntemleri ile ayrıştırılmıştır. Araştırmaya TOHM da okçuluk yapan 11 sporcu katılmıştır, Aynı zamanda katılımcıların 6'sı kadın, 5'i erkek okçuluk sporcusudur. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen ve yarı yapılandırılmış sorulardan oluşturulmuş bir görüşme formu kullanılmıştır. Bu form toplamda 2 bölüm ve 13 soru bulunmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre; okçuluk branşı ile uğraşan sporcuların zihinsel antrenman algıları, pozitif düşünce, stres yönetimi, imgeleme ve kendi kendine konuşma gibi boyutlarla şekillenmektedir. Bu unsurlar, sporcuların performanslarını arttırmalarına ve zihinlerinde daha sağlıklı bir yapı inşa etmelerine yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın sunduğu bulgular, zihinsel antrenmanın önemini vurgulamakta ve okçuların bu becerileri geliştirmeleri için ihtiyaç duyduğu stratejilere ışık tutmaktadır. Sonuç olarak, okçuluk branşında zihinsel antrenmanın, sporcuların performanslarını artırmada ve stresle başa çıkmada önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Yapılan bu araştırmada, çeşitli zihinsel tekniklerin sporcular tarafından nasıl kullanıldığını ve bu tekniklerin performans üzerindeki olumlu etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Sporcuların bu teknikleri düzenli olarak kullanmaları, hem antrenman hem de yarışma performanslarını önemli ölçüde iyileştirebileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe the perceptions and related opinions of elite archery athletes toward mental training practices from the athletes' perspective. To this end; it is aimed to examine the perceptions of elite archery athletes towards mental training practices. This study is a qualitative study and was planned as a phenomenology study, one of the qualitative research methods. Data were collected through individual interviews and all analyses were separated by qualitative data extraction methods. 11 archery athletes at TOHM participated in the research. At the same time, 6 of the participants were female and 5 were male archery athletes. An interview form developed by the researcher and composed of semi-structured questions was used in the study. This form has 2 sections and 13 questions in total. According to the findings of the study; The mental training perceptions of archery athletes are shaped by dimensions such as positive thinking, stress management, visualization, and self-talk. These elements help athletes increase their performance and build a healthier structure in their minds. In this context, the findings of the research emphasize the importance of mental training and shed light on the strategies archers need to improve these skills. As a result, it is seen that mental training in Archery plays an important role in improving the performance of athletes and coping with stress. Research on this subject reveals in detail how various mental techniques are used by athletes and the positive effects of these techniques on performance. It is thought that athletes' regular use of these techniques can significantly improve both their training and competition performances.