Anonim şirket yönetim kurulu üyesinin şirketi temsilen aval taahhüdü
Aval commitment of the executive board member on the behalf of joint stock company
  1. Tez No: 923807
  2. Yazar: İLAYDA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİLAY UZUNALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin kambiyo senetleri, bono ve çekler gibi ticari evraklar üzerinde aval verme yetkisini incelemektedir. Aval, ticari hayatta borçların ödenmesini teminat altına almak amacıyla kullanılan önemli bir araç olup hem şirketlerin hem de ticari ilişkilerde yer alan üçüncü kişilerin korunması açısından büyük bir hukuki öneme sahiptir. Çalışma, yönetim kurulu üyelerinin anonim şirketlerde aval verme yetkisinin hukuki kapsamını, Türk Ticaret Kanunu (TTK) çerçevesinde değerlendirerek, bu yetkinin sınırlarını ve sorumluluklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, avalin tek taraflı bir hukuki işlem olarak niteliği, kefalet ve garanti gibi benzer hukuki yapılarla karşılaştırılması ve yönetim kurulu üyelerinin aval verme yetkisinin temsil yetkisi içindeki sınırları ele alınmaktadır. Ayrıca, konuyla ilgili yargı kararları ve öğretideki yaklaşımlar analiz edilerek Türkiye'deki hukuki durum kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Sonuçlar, yönetim kurulu üyelerinin anonim şirketleri dış ilişkilerde geniş yetkilerle temsil etme yetkisi olmasına karşın, aval verme yetkilerinin belirli hukuki sınırlamalara tabi olduğunu göstermektedir. Çalışma, bu yetkinin kötüye kullanımını önlemek ve şirketlerin mali risklerini minimize etmek için daha net yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, yönetim kurulu üyelerinin yetkilerinin sınırlarının belirlenmesinde şirketlerin iç düzenlemeleri ve esas sözleşmelerinin önemine dikkat çekilmektedir. Bu tez, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluklarını daha iyi anlamaya katkı sağlamakta ve aval işlemleriyle ilgili yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the authority of executive board members in joint stock companies to provide aval, a personal guarantee in commercial papers like bills of exchange, promissory notes, and checks. Aval is an essential tool in commercial transactions, ensuring debt payment, and its legal framework plays a key role in safeguarding companies and third parties. The study explores the legal scope of board members' authority to issue aval under the Turkish Commercial Code (TCC), focusing on limitations and responsibilities. Key aspects include aval's nature as a unilateral legal transaction, its comparison with suretyship and guarantees, and the boundaries of board members' representation authority. The research also analyzes court decisions and doctrinal views to provide a comprehensive review of Turkey's legal landscape. Findings indicate that although executive board members hold broad authority in representing joint stock companies, their power to issue aval is restricted by specific legal constraints. The study highlights the necessity of clearer regulations to avoid misuse and financial risks for companies. Additionally, the role of internal company regulations and articles of association in defining board members' powers is emphasized. This thesis offers valuable insights into the legal responsibilities of board members in joint stock companies and recommends improvements to the legal framework for aval transactions.