Acil serviste iskemik inme tanısı alan hastalarda stres hiperglisemi oranı ile prognoz arasındaki ilişki: Retrospektif kesitsel bir çalışma
Relationship between the rate of stress hyperglycemia and prognosis in patients diagnosed with ischemic stroke in the emergency department: A retrospective cross-sectional study
- Tez No: 923844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akut iskemik inme mortalite ve morbiditeye sebep olan hastalıklardan biridir. İnmenin küresel yükü artarken, birçok risk faktörünün bu duruma katkısı mevcuttur. Anormal glukoz regülasyonu, diyabetin bir belirtisi olarak akut inme geçiren bireylerin yaklaşık üçte ikisinde görülmektedir. Stres hiperglisemisi, inflamasyon ve nörohormonal dengesizliklere yanıt olarak ortaya çıkan, kan şekerinde geçici bir yükselme olarak tanımlanır. Yüksek stres hiperglisemi oranının (SHR), inme sonrası olumsuz klinik sonuçların öngörülmesinde bir gösterge olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışma, SHR'nin iskemik inme hastalarındaki prognoz ile ilişkisini değerlendirerek hasta sonuçları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Acute ischemic stroke is one of the leading causes of mortality and morbidity. While the global burden of stroke continues to rise, numerous risk factors contribute to this condition. Abnormal glucose regulation is observed in approximately two-thirds of individuals with acute stroke, serving as a marker of diabetes. Hyperglycemia may result not only from diabetes but also from stress, infections, or other factors. Stress hyperglycemia is defined as a temporary increase in blood glucose levels in response to inflammation and neurohormonal imbalances. Elevated stress hyperglycemia ratio (SHR) has been suggested as a potential predictor of poor clinical outcomes after stroke. This study aims to evaluate the relationship between SHR and prognosis in patients with ischemic stroke, assessing its impact on patient outcomes.