Kadastro için bilgi sistemi tasarımı: Kerkük örneği
Information system design for cadastre: Kirkuk example
- Tez No: 923925
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan ve toprak arasındaki karmaşık ilişki, tarih boyunca mülkiyet ve kullanım haklarının korunmasını zorunlu kılmıştır. Kadastro, arazi ve kaynakların yönetiminde kritik bir rol oynamakta ancak Kerkük'teki mevcut sistem, çeşitli sorunlar nedeniyle bu rolü yeterince yerine getirememektedir. Geleneksel tapu-kadastro yönetimi, kağıt ve kalem tabanlı işlemlerle yürütülmekte ve bu durum veri tutarsızlığı, güncellik sorunları ve hatalara yol açmaktadır. Mevcut sistemin eksiklikleri, mülkiyet haklarının ihlal edilmesine ve işlem güvenliğinin tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda, modern teknolojilerin entegrasyonu, dijital tapu ve kadastro sistemleri ile Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) gibi araçların kullanımı, bu sorunların çözümünde kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Irak'ın Kerkük bölgesindeki kadastro sisteminin mevcut durumunu analiz ederek bu sistemin modern bir bilgi sistemi tasarımı ile geliştirilmesine yönelik bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında seçilen bir pilot bölge için geleneksel yöntemlere göre hazırlanmış olan kağıt ortamdaki tapu-kadastro verileri dijital ortama aktarılarak bu verilerin CBS araçları ile sorgulanması ve gösterimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the motivation for the protection of property and usage rights has been the complex relationship that exists between people and land. Cadastre is supposed to be playing a very critical role in land and resource management, but the current system can not adequately do so because of some sort of problems. The traditional management of cadastral-land registry is done on a paper-and-pencil-based transaction. This causes data inconsistency, up-to-date problems, and errors. The deficiencies of the current system are the violation of property rights and diminished security of transactions. From this perspective, the integration of the newest technologies, application of digital land registry and cadastral systems, and the use of Geographic Information Systems (GIS) become very critical in solving such problems. This research is conducted with the purpose of bringing into perspective the current status of the cadastral system in the Kirkuk region of Iraq, providing a framework for developing this system with a modern information system design. Within the scope of the study, land registry-cadastre data prepared according to traditional methods for a selected pilot region were transferred to digital media and these data were queried and displayed with GIS tools