Time series modeling and drought frequency analysis for the annual rainfall of North Cyprus
Kuzey Kıbrıs yıllık yağışlarının zaman serisi modellemesi ve kuraklık frekans analizi
  1. Tez No: 923924
  2. Yazar: NAZLICAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTUĞ AKINTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kıbrıs Türkiye'nin güneyinde bulunan, Akdeniz'in üçüncü en büyük adasıdır ve yarı kurak iklime sahiptir. Adanın ana su kaynağı yağmur olduğu için, adada hali hazırda bulunan ve Türkiye'den gelen su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs genelinde 33 meteoroloji istasyonunda gözlemlenen yıllık yağış verileri kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amaçları, ARIMA modelleri kullanarak Kuzey Kıbrıs'ta gözlemlenen yıllık yağışların modellemesi ve bu modelleri kullanarak en kritik tarihsel kuraklığın geri dönüş periyodunun bulunmasıdır. Sonuç olarak, genellikle düşük değerli ARIMA modellerin bu veriye uygun olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs genelinde şiddeti 406.3 mm olarak hesaplanan en şiddetli kuraklığın geri dönüş periyodu 63 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuzey Kıbrıs'ın Batı kesimi, Kuzey kıyısı ve Mesarya Ovası, Orta Mesarya ve Karpaz Yarımadası için en şiddetli kuraklıkların geri dönüş süreleri sırasıyla 572.4 mm ile 137 yıl, 319.5 mm ile 26 yıl, 319.8 mm ile 40 yıl ve 555.1 mm ile 116 yıl olarak bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar, Kuzey Kıbrıs'ın sürdürülebilir su kaynakları yönetimi için çok faydalı olacak ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için devlet yetkilileri tarafından önemli önlemler alınabilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cyprus which is the third biggest island in the Mediterranean Sea is located in the south of Turkey. The island has a semi-arid climate The rainfall is the main source of the island, therefore, the analysis of existing rainfall data across the island has vital importance for a better sustainable water resource management. In this study, annual rainfall data of 33 meteorological stations across North Cyprus were used. The main objectives of the study are modeling the annual observed rainfall of North Cyprus by using ARIMA models and finding the return period of the most critical historical drought events by using ARIMA models. As a result, low order ARIMA models were generally found suitable for North Cyprus annual rainfall data. Also, for average annual North Cyprus rainfall, the return period of the most severe drought event with severity of 406.3 mm, was found as 63 years. For the four sub-regions of North Cyprus namely, the West part of North Cyprus, North Coast and Mesaria Plain, Central Mesaria Plain, and West Coast and Karpas Peninsula, the return periods of the most severe droughts with the severity of 572.4 mm, 319.5 mm, 319.8 mm, and 555.1 mm, were obtained as 137 years, 26 years, 40 years, and 116 years, respectively. These results will be very beneficial for the sustainable water resource management of North Cyprus. Important precautions can be taken to minimize the devastating effects of climate change by the related government authorities.