Avrupa Birliği'ne girme düşüncesinin Balıkesir halkı üzerinde etkileri
The Effects of full membership to European Union on Balıkesir people
  1. Tez No: 92417
  2. Yazar: VAHİT SAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğunun Sosyo-Kültürel Yapısı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Dünyada küreselleşme ve bölgeselleşme adları altında çeşitli entegrasyonlar kurulmakta ve ülkeler bu entegrasyonlardan aynı değerleri paylaştıklarına üye olmakta veya olmaya çalışmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti AB üyesi olmaya çalışan bir ülkedir. Üyelik tartışmaları çeşitli platformlarda yapılmaktadır. Ancak bu süreci yaşayacak olan Türk halkının Türkiye'nin Avrupa Birliği tam üyeliği için ne düşündüğü tam olarak bilinmemektedir. Bu amaçla bu araştırmada Türkiye genelinin bir numunesi olarak seçilen Balıkesir halkının Avrupa Birliği'ne tam üyelik için ne düşündüğü istatistiksel olarak ortaya konacaktır. Balıkesir, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara ve Ege denizleri ile kıyısı bulunan çok eski bir şehirdir. Tarihsel, sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri ile içinde bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya içindeki haline benzemektedir. Bu şehirde yapılan bir anket çalışması ile yöre insanının Avrupa Birliği tam üyeliği için neler düşündüğü belirlenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde genel, tarihsel, ekonomik ve sosyolojik özellikleri ile Avrupa Birliği tanıtılmaya çalışılmıştır. Daha sonra Avrupa Birliği- Türkiye ilişkileri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde tarihsel, sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri ile Balıkesir tanıtılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde yapılan anketle ilgili bilgiler verilip sonuçları tablolaştırılarak verilmiştir. Sonuç bölümünde ise ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmış ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği aşamasında bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Global or regional, different integrations have been established in the world and countries have been or are trying to be the members of the organisations they share the same values. The Republic of Turkey is a country aims to be a member of European Union, a regional integration in Europe. But it is not known what Turkish people think about full membership of the Union. To achieve this objective, it will be statistically found out what the people living in Balıkesir, a sample of Turkey, think about the membership of the Union. Balıkesir, located in the Northwest of Turkey, is an old city having shores with both the Marmara and the Aegean seas. With its historical, Socio-cultural and economic characteristics, it has similarities with the position of Turkish Republic in the world. It has been determined with a questionnaire in this city what the people in this area think about the full membership of Turkey in European Union. In the first chapter of the study, European Union has been introduced with its general, historical, economic and sociological features. Then the relations between Turkey and the Union have been mentioned. In the second chapter, Balıkesir has been introduced with its historical, socio-cultural and economic features. In the third one, information about the questionnaire has been given and its results have been showed in tables. In the conclusion, the results obtained from the tables have been evaluated and some suggestions have been made for the process of full membership of Turkey in the Union.