Türkiye kömürlerinin analize dayalı olarak ekonomiye kazandırılması
Bringing Türkiye's coal into the economy based on analysis
  1. Tez No: 924199
  2. Yazar: ASLI DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kömür, organik madde olarak bitkisel kökenli kalıntılar ve inorganik bileşenlerden meydana gelen bir tortul kayaçtır. Bataklık ortamlarında bitki ve ağaç kalıntılarının zamanla birikerek çökmesi ve milyonlarca yıl süren kimyasal ve fiziksel değişimlerle şekil alması sonucu oluşur. Kömür, konvensiyonel fosil yakıt olup rezervleri bölgenin özelliklerini, yağış durumunu yansıtmaktadır. Kömür, neredeyse iki yüzyıldır temel enerji kaynaklarından biri olma özelliğini sürdürmüştür. Bu süreçte yeni enerji kaynaklarının ortaya çıkması ve özellikle kömürün çevresel etkileri nedeniyle son yıllarda çokça eleştirilmesine rağmen, dünya için kömür vazgeçilmez olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla, günümüzde de güncelliğini koruyan kömür, ısınmanın yanı sıra çeşitli sektörlerde küresel enerji tüketiminin en önemli bileşenlerinden biridir. İçerdikleri kil, kum ve çeşitli oranlarda inorganik maddeler, kömürün kalitesini doğrudan olumsuz etkiler. Kok kömürü üretiminde şişme indeksi yüksek, gözenekli, dayanıklı ve oksitlenmemiş kaliteli kömürler kullanılırken, yakıt olarak kullanılan kömürlerde düşük kül, kükürt ve nem oranına sahip, ısıl değeri yüksek kömürler kullanılmaktadır. Ülkemizde kül ve kükürt oranı yüksek genç kömür rezervinin fazla olması; çevre sağlığı sebebiyle temiz kömür teknolojileri çalışmalarının artmasına sebep olmuştur. Kömürün yakıt özellikleri ve kimyasal bileşenlerine göre uygulamalarda kullanım yerlerini tespit etmek gerekir. Bu çalışmada ilk defa Tunçbilek, Soma ve Çan kömür ocaklarından alınan numunelerin zenginleştirilmeden, analizlerine dayalı olarak bölgesel ve teknik uygulamalar dikkate almak suretiyle ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coal is a sedimentary rock consisting of plant-based residues and inorganic components as organic matter. It is formed as a result of the accumulation and collapse of plant and tree residues in swamp environments and their formation through chemical and physical changes lasting millions of years. Coal is a conventional fossil fuel and its reserves reflect the characteristics of the region and the precipitation status.Coal has maintained its feature of being one of the basic energy sources for almost two centuries. Despite the emergence of new energy sources in this process and the fact that coal has been criticized a lot in recent years due to its environmental effects in particular, coal continues to be indispensable for the world. Therefore, coal, which still maintains its relevance today, is one of the most important components of global energy consumption in various sectors as well as heating. The clay, sand and inorganic substances they contain in various proportions directly negatively affect the quality of coal. While high-swelling-index, porous, durable and unoxidized quality coals are used in the production of coke, low-ash, sulfur and moisture content, and high-heating value coals are used in the coals used as fuel.The abundance of young coal reserves with high ash and sulfur content in our country; due to environmental health, it has caused an increase in clean coal technology studies. It is necessary to determine the usage areas of coal in applications according to its fuel properties and chemical components. In this study, it was aimed to add samples taken from Tunçbilek, Soma and Çan coal mines to the economy for the first time without enrichment, by taking into account regional and technical applications based on their analysis.