Malatya-Akçadağ yöresinde yetişen Salvia multicaulis bitkisinin uçucu yağ bileşenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of volatile oil components of Salvia multicaulis plant growing in Malatya-Akçadağ region
  1. Tez No: 924209
  2. Yazar: DAMLA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Salvia cinsine ait bitki türleri içerdikleri kimyasal kompozisyondan dolayı çay, baharat, kozmetik, ilaç ve geleneksel tıp alanında oldukça dikkat çekici bitkilerdir. Salvia multicaulis bu bitki cinsine dahil olan bir türdür. İçerdiği terpen ve terpenoid türü bileşiklerden dolayı birçok farmakolojik aktiviteye sahiptir. Doğal olarak farklı coğrafyalarda yetişen bitkilerin kimyasal içerikleri yetiştikleri yerlerin ekolojik şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle biyoaktiviteleri de değişmektedir. Bu çalışmada, Akçadağ-Malatya yöresinde doğal olarak yetişen Salvia multicaulis bitkisinin iki farklı konumdan (Yukarıörükçü, Y: 38°27'07.9“N 38°01'56.6”E ve Ancar'ınbatısı, D: 38°29'53.0“N 37°55'55.0”E) 2023 yılının Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları güneş görmeden kurutularak hidrodistilasyon yöntemiyle uçucu yağları elde edildi. Altı kısımdan oluşan uçucu yağların GC-MS analiz yöntemiyle kimyasal içerikleri belirlendi. Ana bileşenlere ait fonksiyonel gruplar FT-IR spektroskopik analiz yöntemiyle belirlendi. Buna göre ay ve konum farklılığına bağlı olarak ana bileşenler ve % oranlarının α-pinen (% 11.60, 10.02), ökaliptol (% 13.88, 18.39), kafur (% 10.88, 7.43) ve α-eudesmol (% 10.25, 7.20); α-pinen (%13.72, 11.02), kamfen (%6.93, 6.11), ökaliptol (%14.89, 21.33) ve kafur (%16.02, 6.18); α-pinen (% 11.64, 11.69), kamfen (%8.27, 7.21), ökaliptol (%19.57, 23.93), kafur (%16.02, 6.18) ve izoborneol (%5.12, 5.05) şeklinde değiştiği gözlemlendi. ANAHTAR KELİMELER: Uçucu yağ, Kimyasal bileşen, Salvia multicaulis, Hidrodistilasyon
Özet (Çeviri)
Plant species belonging to the Salvia genus are remarkable plants in the fields of tea, spices, cosmetics, medicine, and traditional medicine due to their chemical composition. The Salviamulticaulis is a species belonging to this plant genus. It has many pharmacologica lactivities due to the terpene and terpenoid-type compoundszit contains. Naturally, the chemical contents of plants growing in different geographies vary depending on the ecological conditions of the places where they grow. For this reason, their bioactivities also change. In this study, the Salvia multicaulis plant, which grows naturally in the Akçadağ-Malatya region, was collected from two different locations (Yukarıörükçü, Y: 38°27'07.9“N 38°01'56.6”E andwest of Ancar, E: 38°29'53.0“N). 37°55'55.0”E) in May, JuneandJuly 2023. The ground parts of the plant were dried with out sunlight and essential oils were obtained by hydrodistillation method. The chemical contents of essential oils consisting of six parts were determined by the GC-MS analysis method. Functional groups of the main components were determined by the FT-IR spectroscopic analysis method. Accordingly, depending on the month and location difference, the main components and their percent ageratios, it was observed that it varied as α-pinene (11.60%, 10.02%), eucalyptol (13.88%, 18.39%), camphor (10.88%, 7.43%) and α-eudesmol (10.25%, 7.20%); α-pinene (13.72, 11.02%), camphene (6.93, 6.11%), eucalyptol (14.89, 21.33%) andcamphor (16.02, 6.18%); α-pinene (11.64, 11.69%), camphene (8.27, 7.21%), eucalyptol (19.57, 23.93%), camphor (16.02, 6.18%) andisoborneol (5.12, 5.05%). KEYWORDS: Volatile oil, Chemical component, Salvia multicaulis, Hydrodistillation