Emzirmenin yönetimi ve desteklenmesinde farklı simülasyon uygulamalarının hemşirelik öğrencilerinin özgüven, memnuniyet ve emzirme yönetimi bilgi ve becerilerine etkisi
The impact of different simulation techniques on nursing students' self-confidence, satisfaction, and knowledge and skills in breastfeeding management and support
  1. Tez No: 924208
  2. Yazar: SÜMEYYE BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, doğum sonu erken dönemde emzirmenin yönetimi ve desteklenmesinde farklı simülasyon yöntemleri ile verilen eğitimin hemşirelik öğrencilerinin emzirme yönetimi bilgisi, becerisi, öğrenmede özgüven ve eğitim memnuniyeti üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ön-test-son-test yarı deneysel tipte yapılan araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi üçüncü sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur (N=304). Yüksek gerçeklikli simülasyon (n=11), hibrit simülasyon (n=11), telesimülasyon (n=11) ve kontrol grubu (n=11) olmak üzere toplam 44 öğrenci ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilere ön-testler yapıldıktan sonra, tüm öğrencilere teorik eğitim verilmiştir. Daha sonra girişim gruplarına simülasyona dayalı eğitim uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalardan dört hafta sonra tüm öğrenciler klinik emzirme uygulamasına alınmış ve son testler uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Yönetimi Bilgi Formu, Emzirme Eğitimi Kendini Değerlendirme Formu, Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği, Simülasyon Laboratuvar Uygulaması Öz Değerlendirme Ölçeği, Eğitim Yöntemleri Memnuniyet Anketi ve Beceri Kontrol listesi ile toplanmıştır. Araştırmada, girişim grupları ile kontrol grubu arasında emzirme yönetimi bilgi, emzirme eğitimi kendini değerlendirme ve eğitim memnuniyeti puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Girişim gruplarının kendi arasında da özgüven ve memnuniyet düzeyi açısından fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated different simulation methods for training nursing students in breastfeeding management during the early postpartum period, focusing on their knowledge, skills, self-confidence, and satisfaction with the training. The study population involved 304 third-year nursing students at Ege University in the 2022-2023 academic year. Data was collected from 44 students: high-fidelity simulation (n=11), hybrid simulation (n=11), telesimulation (n=11), and a control group (n=11). Pre-tests were given to participating students, followed by theoretical training for all. Simulation training was conducted for intervention groups. All students participated in clinical breastfeeding practice four weeks later, and post-tests were administered. Data were collected using the Introductory Information Form, Breastfeeding Management Form, Education Self-Assessment Form, Student Satisfaction Scale, Simulation Laboratory Self-Assessment Scale, Training Methods Satisfaction Questionnaire, and Skills Checklist. The study showed no significant differences between intervention and control groups in breastfeeding management knowledge, education self-evaluation, and satisfaction (p>0.05). Also, no differences were noted in self-confidence and satisfaction levels.