Adölesan voleybolculara uygulanan kombine egzersiz programının denge koordinasyon ile esneklik ve motor performans üzerine etkisi
The effect of combined exercise program applied to adolescent volleyball players on balance, coordination, flexibility and motor performance
  1. Tez No: 924211
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; kombine egzersiz programlarının adölesan voleybolcularda denge, koordinasyon ile esneklik ve motor performans üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Burdur ile Gölhisar ilçesinde voleybol sporunu yapmakta olan 12-18 yaş arasındaki 12 kız, 12 erkek olmak üzere 24 kişi dahil edildi. Eğitim grubuna 5 dk ısınma, 60 dakika eğitim fazı (15 dk Pliyometrik, 15 dk denge, 15 dk dirençli egzersiz, 15 koordinasyon), 5 dk soğuma fazı olacak şekilde egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubu normal voleybol egzersizlerine devam etti. Eğitim haftada 2 gün olacak şekilde 8 hafta verildi ve ardından değerlendirmeler tekrarlandı. Değerlendirmeler; manuel kas kuvveti değerlendirmesi, Bruininks Oseretsky Motor Yeterlilik Testi (BOT-2) kısa form ve otur-uzan esneklik testleriyle gerçekleştirildi. Bulgular: Eğitim ve kontrol grupları arasında eğitim sonrası kas kuvveti değerlendirmelerinde; kalça fleksiyon-ekstansiyon, kalça abdüksiyon-addüksiyon, diz fleksiyon-ekstansiyon, omuz fleksiyonu-ekstansiyon, omuz abdüksiyon-addüksiyon, BOT-2 alt parametrelerinde; ince motor hassasiyet, ince motor entegrasyon, elbeceri, üst ekstremite koordinasyon ve otur-uzan esneklik test ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of combined exercise programs to applied adolescent volleyball players on balance, coordination, flexibility and motor performance. Materials and Methods: Twenty-four participants (12 girls and 12 boys) between the ages of 12-18 years, who were practicing volleyball in Gölhisar district of Burdur were included in the study. The training group was given exercise training for 5 min warm-up, 60 min training phase (15 min plyometric, 15 min balance, 15 min resistance exercise, 15 coordination), 5 min cool down phase. The control group continued with normal volleyball exercises. The training was given for 8 weeks, 2 days a week, and then the evaluations were repeated. Assessments were performed with manual muscle strength assessment, BOT-2 short form and sit-reach flexibility tests. Results: There was no statistically significant difference between the training and control groups in muscle strength evaluation in hip flexion-extension, hip abduction-adduction, knee flexion-extension, shoulder flexion-extension, shoulder abduction-adduction, BOT-2 sub-parameters; fine motor precision, fine motor integration, dexterity, upper extremity coordination and sit-reach flexibility test measurements (p>0,05).