Finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Gelişmekte olan ülkeler için ekonometrik bir analiz
The impact of financial development on economic growth: An econometric analysis for developing countries
  1. Tez No: 924212
  2. Yazar: ERHAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkeler için finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi araştırılmak istenmiştir. Bu noktada ilk olarak iktisat teorisi kapsamında ekonomik büyüme kavramı, önemi, türleri ve iktisadi büyüme teorileri irdelenmiştir. İkinci bölümde ise finansal gelişme kavramı, önemi ve türleri ve araçlarına dair literatüre yer verilmiştir. Çalışmanın uygulamasında finansal gelişme ve finansal kurumlar endekslerinin ekonomik büyüme ile aralarındaki kısa ve uzun dönemli ilişkiler ağı irdelenmiştir. Bu çerçevede çalışmanın ampirik analizi için, finansal gelişme, finansal kurumlar ve ekonomik büyüme değişkenleri kapsamında sağlıklı verilerine ulaşılabilir üst-orta gelir grubunda bulunan 32 ülkenin 1985-2021 dönemini kapsayan bir panel veri seti oluşturulmuştur. Çalışmanın ampirik analizinde ekonometrik metodoloji olarak, serilerde yatay kesit bağımlılığının araştırılması için Breusch Pagan LM (1980) testi, yatay kesit bağımlılığının varlığı tespit edildikten sonra serilerin durağanlığının araştırılması adına Pesaran (2004) birinci nesil panel birim kök testi uygulanmıştır. Serilerin durağanlıklarının sağlanmasının ardından seriler arasında kısa dönemli ilişkilerin varlığını test etmek için Dumitrescu ve Hurlin (2012) Granger Panel Nedensellik testi, uzun dönemli ilişkilerin varlığını test etmek için de Westerlund (2007) Panel Eşbütünleşme testi yapılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, 1985-2021 döneminde, 32 orta-üst gelir grubu ülke için ekonomik büyümenin göstergesi olan kişi başına GSYH serisi ile finansal gelişmenin göstergesi olarak seçilen finansal gelişmişlik ve finansal kurumların gelişmişliği serileri arasında gerek kısa gerekse uzun dönemli bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Finansal Gelişme, Finansal Kurumlar, Ekonomik Büyüme, Orta-Üst Gelir Grubu Ülkeleri, Panel Veri Analizi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, aims to investigate the impact of financial development on economic growth for developing countries including Turkey. At this point, firstly, the concept of economic growth, its importance, types and economic growth theories were examined within the scope of economic theory. In the second part, the literature on the concept, importance, types and instruments of financial development is presented. In the application of the study, the network of short and long-term relationships between financial development and financial institutions indices and economic growth were examined. In this framework, for the empirical analysis of the study, a panel data set covering the 1985-2021 period of 32 countries in the upper-middle income group, whose healthy data are accessible, has been created within the scope of financial development, financial institutions and economic growth variables. In the empirical analysis of the study, as an econometric methodology, Breusch Pagan LM (1980) test was applied to investigate the cross-section dependence in the series, and Pesaran (2004) first generation panel unit root test was applied to investigate the stationarity of the series after the existence of cross-section dependence was determined. After ensuring the stationarity of the series, Dumitrescu and Hurlin (2012) Granger Panel Causality test was applied to test the existence of short-run relationships between the series and Westerlund (2007) Panel Cointegration test was applied to test the existence of long-run relationships. As a result of the analysis, it is concluded that there is both a short-run and a long-run relationship between the GDP per capita series, which is an indicator of economic growth, and the financial development and financial institution development series, which are selected as indicators of financial development, for 32 upper-middle-income countries in the period 1985-2021. KEYWORDS: Financial Development, Financial Institutions, Economic Growth, Upper-Middle Income Group Countries, Panel Data Analysis.