Sosyal devlet ilkesi bağlamında; COVİD-19 pandemi sürecinde verilen sağlık hizmetlerinin mutluluk ile ilişkisi
In the context of the social state principle; The relationship of health services provided during the COVID-19 pandemic process with happiness
  1. Tez No: 924277
  2. Yazar: MESUT SİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sosyal devlet, kişileri toplumsal tehlikelere karşı koruma altına alarak asgari yaşam güvencesine sahip olmalarını sağlayan ve tüm vatandaşlara eğitim, sağlık ve barınma gibi temel hizmetleri eşit bir şekilde sunmayı hedefleyen bir sistemdir. Bu kavram, kapitalist sistemin ortaya çıkardığı refahın nasıl paylaşılacağı sorunu çerçevesinde teorik bir önem kazanmıştır. Uygulama sahasına geçişi ise, 20. yüzyılın ikinci yarısında savaşların ve ekonomik krizlerin ardından toplumda yardıma muhtaç kesimlerin artışıyla mümkün olmuştur. Sağlık hizmetleri, toplumun her bireyi tarafından ihtiyaç duyulduğunda erişilebilir ve yeterli kalitede olmalıdır. Bu hizmetlerin, bireylerin gelir düzeyine bakılmaksızın devlet tarafından sağlanması, sosyal devlet anlayışının temel bir ilkesidir. Türkiye bir sosyal hukuk devleti olarak, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sağlık hizmetlerini vatandaşlarına sunma görevini üstlenmiştir. Türkiye'de pandemi sürecinde Covid-19 aşıları olan Almanya'nın BioNTech Pfizer aşısı, Çin'in Sinovac aşısı, Rusya'nın Sputnik V aşısı ve 30 Aralık 2021 tarihinden itibaren kullanılan yerli aşı olan Turkuvac aşısı ve PCR testleri ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Yine bu süreçte temaslı takibini, salgını yönetimini ve evde hastaları izlemek üzere, Covid-19 belirtisi gösterenlerin, PCR testi pozitif çıkanların ve koronavirüs teşhisi konularak karantinada olan hastaların takibini yapmak üzere filyasyon ekipleri kurulmuştur. İçişleri Bakanlığı öncülüğünde Valiliklerin ve kaymakamlıkların koordinasyonunda kurulan Vefa Destek Gruplarıyla dezenfektan, kolonya, maske vb. gibi hijyen malzemelerinin yanı sıra gündelik ihtiyaçlar da karşılanmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan“Sosyal Destek Programı”kapsamında; Mali Destek Yardımı, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Sigortası Fonu ve İşsizlik Ödeneğiyle yardım programları hayata geçirilmiştir. Türkiye'nin bu süreçte verdiği sağlık hizmetlerinin diğer ülkelere göre sosyal devlet ilkesi bağlamında mutluluk ile ilişkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The social state is a system that aims to provide individuals with minimum life security by protecting them against social dangers and to provide basic services such as education, health and housing equally to all citizens. This concept has gained theoretical importance within the framework of the problem of how to share the welfare created by the capitalist system. Its transition to the field of application became possible with the increase in the needy segments of society after wars and economic crises in the second half of the 20th century. Health services should be accessible and of sufficient quality when needed by every individual in society. It is a fundamental principle of the social state concept that these services are provided by the state regardless of the income level of individuals. As a social state governed by the rule of law, Turkey has undertaken the duty of providing health services to its citizens in line with the principle of the social state. During the pandemic process in Turkey, the Covid-19 vaccines Germany's BioNTech Pfizer vaccine, China's Sinovac vaccine, Russia's Sputnik V vaccine and the Turkuvac vaccine, which has been used domestically since December 30, 2021, and PCR tests have been made available free of charge. Again, during this process, contact tracing, outbreak management and monitoring patients at home, contact tracing teams were established to monitor those showing Covid-19 symptoms, those with positive PCR tests and those who were diagnosed with coronavirus and were quarantined. In addition to hygiene materials such as disinfectant, cologne, masks, etc., daily needs were also met with Vefa Support Groups established under the leadership of the Ministry of Interior and the coordination of Governorships and District Governorships. Within the scope of the“Social Support Program”initiated by the Ministry of Family, Labor and Social Services; Financial Support Assistance, Short-Time Work Allowance, Cash Wage Support, Unemployment Insurance Fund and Unemployment Benefit aid programs were implemented. The aim of this study is to examine the relationship between the health services provided by Turkey in this process and happiness in the context of the social state principle compared to other countries.