Psikolojik sermaye ve duygusal emeğin işe adanmışlık üzerindeki etkisi
The effect of psychological capital and emotional labor on work engagement
- Tez No: 924276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların psikolojik sermayelerinin ve duygusal emek davranışlarının işe adanmışlıkları üzerindeki etkileri incelemektir. Çalışmaya, 111 mağaza çalışanı ve 131 öğretmen olmak üzere toplam 242 kişi katılmıştır. Araştırma bulgularına göre, psikolojik sermayenin ve duygusal emeğin işe adanmışlık üzerinde pozitif etkisi olduğu saptanmıştır. Yetkinlik ve pozitif beklenti işe adanmışlığı açıklarken, umutlu oluşun sadece yoğunlaşma boyutu üzerinde anlamlı bir açıklayıcılığa sahip olduğu bulunmuştur. Duygusal emeğin boyutları ile ilgili olarak, derin davranış ve samimi davranış işe adanmışlık üzerinde pozitif yönde bir etkisi varken, yüzeysel davranış boyutunun ise işe adanmışlık boyutları olan dinçlikle adanma ve yoğunlaşma üzerinde negatif bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of employees' psychological capital and emotional labor behaviors on their work engagement. A total of 242 participants, 111 store employees and 131 teachers, were included in the study. According to the research findings, psychological capital and emotional labor has a positive effect on work engagement. Among the dimensions of psychological capital, hopefulness was found to significantly explain only the absortion dimension of work engagement while the other dimensions positively explained overall work engagement . Regarding the dimensions of emotional labor, both genuine acting and deep acting was found to have a positive significant effect on work engagement. However, surface acting was found to have a negative significant effect on the dimensions namely vigorous dedication and absorbtion