Ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliği algıları ve etkileyen faktörler
Patient safety perceptions of healthcare professional and affecting factors
  1. Tez No: 924381
  2. Yazar: RECEP AYKUT İÇBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliği algılarının ve hasta güvenliği algılarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yürütüldü. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Türkiye genelinde ameliyathane çalışanları ile yürütüldü. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan 384 ameliyathane çalışanı oluşturdu. Veriler“Sağlık Çalışanlarının Sosyodemografik ve Mesleki Özellikler Formu”ve“Leiden Ameliyathane ve Yoğun Bakım Güvenliği Ölçeği”ile internet üzerinden çevrimiçi olarak kartopu yöntemiyle toplandı. Veriler bilgisayarda istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı. Bulgular: Ameliyathane çalışanlarının Leiden Ameliyathane ve Yoğun Bakım Güvenliği Ölçeği (LAYGÖ)'nin toplamından aldıkları puan ortalaması 106.17 ± 16.03, Ekip Çalışması ve Farkındalık alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 31.42 ± 5.57, Kaynak Yönetimi ve Planlama alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 25.17 ± 4.39, Çalışan Kaynakları ve Denetim alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 14.82 ± 3.40, Ekip Çalışma Talimatları ve Hazırlıklar alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 13.82 ± 2.53 ve Eğitim ve Bilgiye Ulaşma alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 20.94 ± 4.32'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive study was conducted to determine the patient safety perceptions of operating room workers and the factors affecting patient safety perceptions. Methods: The research was conducted with operating room workers across Turkey. The sample of the study consisted of 384 operating room workers who met the inclusion criteria. Data were collected online via the Internet using the“Healthcare Workers Sociodemographic and Occupational Characteristics Form”and the“Leiden Operating Room and Intensive Care Safety Scale”using the snowball sampling method. Data were analyzed using a statistical package program on the computer. The findings were interpreted with a 95% confidence interval and a significance level of 0.05. Results: The average score that operating room staff got from the Leiden Operating Room and Intensive Care Safety Scale (LAYGÖ) was 106.17 ± 16.03, the average score they got from the Teamwork and Awareness sub-dimension was 31.42 ± 5.57, the average score they got from the Resource Management and Planning sub-dimension was 25.17 ± 4.39, the average score they got from the Employee Resources and Supervision sub-dimension was 14.82 ± 3.40, the average score they got from the Team Work Instructions and Preparations sub-dimension was 13.82 ± 2.53 and the average score they got from the Training and Access to Information sub-dimension was 20.94 ± 4.32.