Tarih öncesi çağlardan Urartu'nun yıkılışına kadar Ardahan ve çevresi
Ardahan and its surroundings from prehistoric times to the collapse of Urart
- Tez No: 924421
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi bulunduğu konumundan olsa gerek geçmişten günümüze kadar sürekli yerleşim yeri olma özelliğini korumuştur. Verimli ovalara sahip olması, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bulunması ve kendine has iklim özellikleri ile birçok devlet ve topluluğa ev sahipliği yaparak tarih sahnesinde kendisinden sürekli söz ettirmiştir. Doğu Anadolu Bölgesinin bir parçası olan Ardahan ili ve çevresi, Kafkaslar ile Anadolu arasında bir köprü vazifesi taşıdığından bölgeyi egemenlik altına almak isteyen çeşitli topluluk ve devletler tarafından her dönemde elde edilmek istenilen stratejik bir bölge olmuştur. Bu tezde, Ardahan ve çevresinde gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ve tespit edilen Arkeolojik alanlar değerlendirilerek, özellikle Urartu dönemi ve bölgeye etkisi ele alınmıştır. Ardahan ili bulunduğu coğrafi konumu gereği sert karasal iklim özelliklerine sahiptir. Bu yüzden bölge genelinde olumsuz iklim özelliklerinden olsa gerek yeterli kazı ve yüzey araştırmaları yapılamamıştır. 20. Yüzyılda bölgenin arkeolojik ve tarihi zenginliklerini ortaya çıkarmak için başlanılan yüzey araştırmaları ile eskiçağa tarihlenen yerleşim alanları ve kalıntıları tespit edilmiş ve zamanla yapılan yeni çalışmalarda da Urartu'ya ait olduğu tespit edilen kale, kule, mimari kalıntı, su yapıları ve yazıtlar gün yüzüne çıkartılmıştır. Ardahan ve çevresinde bulunan Demir Çağı ve özellikle Orta Demir Çağı Dönem özelliklerini yansıtan bu yapıların varlığı tezimizde ele alınarak tekrardan değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Anatolia Region has preserved its feature of being a permanent settlement from past to present, probably due to its location. It has always made a name for itself on the stage of history by hosting many states and communities with its fertile plains, rich underground and surface resources and unique climate characteristics. Ardahan province and its surroundings, which are a part of the Eastern Anatolia Region, have always been a strategic region that has been desired to be acquired by various communities and states that want to dominate the region, as it serves as a bridge between the Caucasus and Anatolia. In this thesis, the surface surveys carried out in Ardahan and its surroundings and the archaeological sites identified were evaluated, and especially the Urartian period and its impact on the region were discussed. Ardahan province has harsh continental climate characteristics due to its geographical location. For this reason, sufficient excavations and surface surveys could not be carried out, probably due to the negative climate characteristics in the region. With the surface research that started in the 20th century to reveal the archaeological and historical riches of the region, settlement areas and ruins dating back to ancient times were identified, and in new studies carried out over time, castles, towers, architectural ruins, water structures and inscriptions that were determined to belong to Urartian were unearthed. The existence of these structures, which reflect the characteristics of the Iron Age and especially the Middle Iron Age period in Ardahan and its surroundings, has been discussed and re-evaluated in our thesis.