Öğretmen adaylarının mesleki gelişim öz yeterlikleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An analysis of pre-service teachers' professional development self-efficacy and individual innovativeness levels based on various variables
  1. Tez No: 924422
  2. Yazar: KÜBRA DANIŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının mesleki gelişim öz yeterlikleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerinin bazı değişkenlere göre farklılaşma durumları ele alınmıştır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının mesleki gelişim öz yeterlik algılarının ve bireysel yenilikçilik düzeylerinin yaş, cinsiyet, mezun olunan lise türü, öğrenim görülen sınıf düzeyi, anne baba eğitim düzeyi, anne baba mesleği, ailenin sosyoekonomik durumu, eğitim fakültesi programlarında okuyor olma ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarında okuyor olma durumuna göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği aynı zamanda mesleki gelişim öz yeterliği ve bireysel yenilikçilik değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı ve öğretmen adaylarının pedagojik formasyon derslerine katılım gösterme nedenlerinin dağılımı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim- Öğretim yılında Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına katılan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Toplamda 1250 öğretmen adayına ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“ Mesleki Gelişim Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”olmak üzere üç adet ölçme aracı kullanılmıştır. İlgili ölçeklerin uygulanması ile elde edilen verilerin analize uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için öncelikle geçerlik ve güvenirlik testleri yapılmış ve incelenen verilerin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İstatistiksel ve grafiksel incelemelerle birlikte ele alınan verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve bu nedenle parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizi t testi ve tek yönlü ANOVA ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının toplanan verilerden elde edilen bulgular sonucunda, mesleki gelişim öz yeterlik algılarının yüksek olduğu, bireysel yenilikçilik düzeylerinin orta düzeyin üstünde sorgulayıcı kategorisinde olduğu, öğretmen adaylarının eğitim fakültesinde okuyor olma ya da PFESP'ye katılmış olma durumlarına göre mesleki gelişim öz yeterlik algılarının değişmediği fakat bireysel yenilikçilik düzeylerinin PFESP'ye katılanlar lehine anlamlı olarak değiştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının mesleki gelişim öz yeterlik algılarının cinsiyet, ailenin gelir düzeyi, anne-baba mesleği, anne-baba eğitim düzeyi ve mezun olunan lise türü değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı fakat yaş ve sınıf düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeylerinin ise, cinsiyet, ailenin gelir düzeyi, anne- baba mesleği, anne- baba eğitim düzeyi, değişkenlerine göre farklılaşmadığı fakat yaş, sınıf düzeyi ve mezun olunan lise türü değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının mesleki gelişim öz yeterlik algıları ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının pedagojik formasyon derslerine katılım gösterme nedenlerine göre dağılımları incelendiğinde ise en çok“Devlet güvenceli bir işe sahip olmak”, en az ise“İkinci bir meslek edinmek”ve“Öğretmen atamalarının diğer meslek atamalarına göre daha iyi olması”seçeneklerinin işaretlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ortaya çıkan bu sonuçlar kapsamında, araştırmacılara ve uygulayıcılar olan öğretmen adaylarına, öğretmenlere, eğitim politikacılarına ve üniversitelere yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the differentiation of pre-service teachers' professional development self-efficacy and individual innovativeness levels according to certain variables was examined. The descriptive survey method, one of the quantitative research methods, was employed. The study investigated whether pre-service teachers' perceptions of professional development self-efficacy and individual innovativeness levels showed significant differences based on age, gender, type of high school graduated, current class level, parental education level, parental occupation, family's socioeconomic status, and whether they were enrolled in education faculty programs or pedagogical formation certificate programs. Additionally, the study explored whether there was a significant relationship between the variables of professional development self-efficacy and individual innovativeness and examined the distribution of reasons why pre-service teachers participated in pedagogical formation courses. The research population consisted of pre-service teachers enrolled in the Faculty of Education at Kafkas University and those participating in the pedagogical formation certificate program during the 2023-2024 academic year. A total of 1,250 pre-service teachers were reached. Three data collection tools were utilized: the“Personal Information Form,”the“Professional Development Self-Efficacy Scale,”and the“Individual Innovativeness Scale.”To evaluate the suitability of the obtained data for analysis, validity and reliability tests were conducted, and it was concluded that the analyzed data were reliable. Statistical and graphical analyses indicated that the data showed a normal distribution; therefore, parametric tests were used. Data analysis was conducted using t-tests and one-way ANOVA. The findings revealed that pre-service teachers had high perceptions of professional development self-efficacy and individual innovativeness levels that fell into the“questioning”category, above the moderate level. It was determined that professional development self-efficacy perceptions did not differ significantly based on whether the pre-service teachers were enrolled in an education faculty or participated in a pedagogical formation education certificate program (PFESP). However, individual innovativeness levels showed a significant difference in favor of those participating in PFESP. Additionally, professional development self-efficacy perceptions were not found to significantly differ based on gender, family income level, parental occupation, parental education level, or the type of high school graduated from. However, they differed significantly based on age and class level. Similarly, individual innovativeness levels did not differ significantly based on gender, family income level, parental occupation, or parental education level. However, they showed significant differences based on age, class level, and the type of high school graduated from. A moderate, positive, and significant relationship was found between pre-service teachers' professional development self-efficacy perceptions and individual innovativeness levels. Regarding the distribution of reasons for participating in pedagogical formation courses, the most selected reason was“to secure a state-guaranteed job,”while the least selected reasons were“to acquire a second profession”and“teaching appointments being better compared to other professions.”Based on these findings, recommendations were developed for researchers, practitioners, pre-service teachers, educators, education policymakers, and universities.