Sosyal izolasyona maruz bırakılan yavru sıçanlarda aerobik egzersiz uygulamasının yetişkinlik döneminde öğrenme bellek ve davranış üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of aerobic exercise application on learning , memory and behavior in adulthood in baby rats exposed to social isolation
  1. Tez No: 924430
  2. Yazar: RÜVEYDA AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Stres, günlük hayatın içinde her bireyin engellenemez bir biçimde deneyimlediği bir olgudur. İlk aşamada stres psikolojik belirtiler verirken zamanı uzar kronik hale gelir ise fiziksel belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşamda sık maruz kalınması sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Araştırmalar ise stresin iyi yönetilemediği durumlarda hipertansiyon, myokard enfarktüsü, kanser, depresyon gibi ruhsal hastalıkların yaygınlığını artırdığını göstermektedir. Stresi oluşturan nedenler arasında sıklıkla endişe, tehdit ortamı, temel ihtiyaçların yoksunluğu, sosyal izolasyon durumlarından bahsedilmektedir. Stresin sebebiyet verdiği ruhsal ve fizyolojik bozuklukların azaltmada ise ilaç tedavisine ek olarak fiziksel egzersizin destekleyici etkisi olduğu ortaya konmuştur. Çalışmamızda ise stres nedenlerinden biri olan sosyal izolasyona maruz bırakılacak yavru sıçanların ılımlı aerobik egzersiz programıyla birlikte yetişkinlik sürecindeki öğrenme, bellek ve davranışa yansıyacak etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Stress is a phenomenon that every individual unavoidably experiences in daily life. While stress initially causes psychological symptoms, if it becomes chronic over time, physical symptoms also appear. Frequent exposure in daily life brings health problems. Research shows that when stress is not managed well, it increases the prevalence of mental illnesses such as hypertension, myocardial infarction, cancer and depression. Among the causes of stress, anxiety,threat environment, deprivation of basic needs and social isolation are frequently mentioned.It has been shown that physical exercise, in addition to medication, has a supportive effect in reducing mental and physiological disorders caused by stress. In our study, the effects of a moderate aerobic exercise program on baby rats exposed to social isolation, which is one of the causes of stress, on learning, memory and behavior during adulthood will be examined.