Cumhuriyet Döneminde Urla (1923-1938)
Urla in the Republican Period (1923-1938)
- Tez No: 924457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN NURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tarihsel süreç içerisinde önemli bir liman kenti olan Urla pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Urla'da Türk hakimiyeti Selçuklular zamanında başlamış, Aydınoğlu Beyliği ve Osmanlı Devleti Döneminde devam etmiştir. 19. Yüzyıl savaş ve salgın hastalıklarla geçmiştir. Tüm dünyayı etkileyen salgın Osmanlı Devleti'ni de etkilemiştir. 1865 yılında salgın hastalığa karşı tedbir almak için Klazumen (Urla) Tahaffuzhanesi kurulmuştur. Mondros Mütarekesinin imzalanmasının ardından işgaller başlamıştır. Yunanlılar İzmir'den sonra ilk 16 Mayıs 1919 tarihinde Urla'yı işgal etmiştir. Bu işgal 12 Eylül 1922 tarihinde ise son bulmuştur. Urla ile ilgili çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında Urla ilçesinde meydana gelen siyasi, idari, sosyal, kültürel ve ekonomik açılarla ilgili kapsamlı bir çalışma bulunmaması tezin konusunun oluşturulmasında etkili olmuştur. Bu çalışmada Urla'da Cumhuriyet Döneminde 1923-1938 yıllarında meydana gelen siyasi, idari, sosyal, kültürel ve ekonomik açıları ele alınarak değerlendirilmiştir. 23 Mayıs 1867 yılında İzmir merkez olmak üzere yeni Aydın Vilayeti kurulmuştur. İzmir'e bağlı yerlerden biri Urla olmuştur. Memlekette yaşanan genel ve yerel seçimlerde Urla kentinde de hareketlilik yaşanmıştır. 1930 seçimlerinde Serbest Cumhuriyet Fırkasının da seçimlere katılması Urla'da bazı olayların yaşanmasına yol açmıştır. 1930 seçimlerinde seçimi Cumhuriyet Halk Fırkası kazanmıştır. 1923 Türk-Yunan Mübadele Antlaşması sonucunda memlekette iskân konusunda gelişmeler yaşanmıştır. Memlekete gelecek olan mübadillerin ilk sağlık kontrolleri Urla Tahaffuzhanesinde yapılmıştır. Urla'da eğitim alanına önem verilmiş, hatta kız çocukları için PTT Müdürü Osman Bey evini bağışlamıştır. Urla'da kültürel alanda canlılık yaşanmıştır. Urla'da Türk Ocağı, Tayyare Cemiyeti, Hilal-i Ahmer Cemiyeti ve Halkevinde faaliyet göstermiştir. Urla halkı bayramlar, özel gün ve kurtuluş etkinliklerine önem vermiştir. Bu özel günlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Urla ziyaretinde halk günler öncesinden hazırlık yapmış ve Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya bir yemek ziyafeti düzenlemiştir. Urla'da tarımsal alanda üzüm, tütün, anason, zeytin, pamuk, ipek böceği tohumu ve palamut üretimi yapılmaktadır. Ancak bunlardan en çok üzüm, tütün ve zeytin üretimi alanında ön plana çıkmaktadır. Urla'da hayvancılık alanında ise sahil kesiminde Urla'da balıkçılık yapıldığı görülmektedir. Urla'da günlük alanda yaşanan doğa olayları ve güvenlik konusu kenti etkilemiş ve bu kentte yaşanan gelişmeler basına yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Urla, an important port city throughout history, has hosted many civilizations. Turkish domination Urla began in the Seljuk period and continued during the Aydınoğulları Principality and the Ottoman Empire. The 19th century was full of wars and epidemics. The epidemic that affected the entire world affected the Ottoman Empire. In 1865, the Klazumen (Urla) Tahaffuzhane was established to take precautions aganist epidemics. The occupations began after the signing of the Armistice of Mudros. After İzmir, the Greeks occupied Urla for the first time on May 16, 1919. This occupation ended on September 12, 1922. There are varios studies about Urla. However, the lack of a comprehensive study on the political, administrastive, social cultural and economic aspect of Urla district in the first years of the Republic was effective in determining the subject of the thesis. In this study, the political, administractive, social, cultural and economic aspects of the events that took place in Urla during the Republican Period between 1923-1938 were evaluated. On May 23, 1867 the new Aydın Province was established with İzmir as its center. Urla was one of the places connected to İzmir. There was activity in the city of Urla during the general and local elections held in the country. The participation of the Free Republican Party in the 1930 elections led to some incidents in Urla. The Republican People's won the 1930 elections. As a result of the 1923 Turkish-Greek Population Exchange Agreement, there were developments in the field of settlement in the country. The first health checks of the exchangees who will come to the country were carried out in the Urla Tahaffuzhane. Importance was given to education in Urla, and Post Office Director Osman Bey even donated his house for the girls. In Urla was active Turkish Herths, Aeroplane Society, Ottoman Red Crescent Association and Urla Community Center in Urla. The people of Urla gave importance to holidays, special days and liberal events. On one of these special days, the visit of Gazi Mustafa Kemal Pasha to Urla, the people made preparations days in advance and organized a feast for Gazi Mustafa Kemal Pasha. Urla produces grapes, tobacco, anise, olives, cotton, silkworm seeds and acorns in agricultural areas. However, the most prominent of theese are grape, tobacco and olive production. In terms of animal husbandry in Urla, fishing is seen to be done in Urla, which is located on the coast. The natural events and security issues experienced Daily in Urla have affected the city and the developments in this city have been reflected in the press.