Attilâ İlhan'ın Eserlerinde İzmir
İzmir in the works of Attila İlhan
- Tez No: 924456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL DUMANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 600
Özet
Attilâ İlhan roman, şiir, hikâye, deneme, söyleşi, eleştiri, senaryo ve köşe yazısı gibi edebiyatın hemen her sahasında eser vermiş Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. İzmir şehri, çeşitli dönemlerde birçok önemli sanatçıya ev sahipliği yapmasıyla Türk edebiyatının gelişimine katkıda bulunmuş başlıca şehirlerden biri olagelmiştir. İzmir, Menemen doğumlu olan Attilâ İlhan da eserlerinde İzmir'e geniş ölçüde yer vermiştir. Çalışmamız, sanatçının romanları ve şiir kitapları temel alınarak hazırlanmıştır. Yazarın diğer eserleri ve biyografisine de gerekli yerlerde atıf yapılarak İzmir'in nasıl ve ne şekilde işlendiği zaman mekân ve insan temel kategorilerine bağlı kalınarak araştırılmış ve incelenmiştir. Dört bölümden meydana gelen çalışmanın ilk bölümünde, Attilâ İlhan'ın yaşamına ve sanatçının hayatına yansıyan İzmir'e odaklanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde İlhan'ın eserlerinde İzmir'in kent belleği kavramı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Attilâ İlhan'ın romanlarında İzmir, zaman, mekân ve insan unsurları bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü ise Attilâ İlhan'ın şiirlerinde İzmir'e ayrılmıştır. Bu çalışmanın amacı, İzmirli bir sanatçı olan Attilâ İlhan'ın eserlerine İzmir'i nasıl yansıttığını başta kurgusal, tarihsel, sosyal, kültürel ve estetik olmak üzere tüm boyutlarıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Attilâ İlhan is one of the most important names in Turkish literature, having produced works in almost every field of literature such as novels, poems, stories, essays, interviews, criticism, screenplays and columns. The city of İzmir has been one of the main cities that have contributed to the development of Turkish literature by hosting many important artists in various periods. Attilâ İlhan, who was born in Menemen, İzmir, has also included İzmir extensively in his works. Our study has been prepared based on the artist's novels and poetry books. The author's other works and biography have been referred to where necessary, and how and in what way İzmir is handled has been researched and examined by adhering to the basic categories of time, place and people. The first part of the study, which consists of four sections, focuses on Attilâ İlhan's life and İzmir as reflected in the artist's life. The second part of the study focuses on the concept of İzmir's urban memory in İlhan's works. In the third part, İzmir in Attilâ İlhan's novels is examined in the context of time, place and human elements. The fourth and final section of the study is devoted to Izmir in Attilâ İlhan's poems. The purpose of this study is to reveal how Attilâ İlhan, an artist from Izmir, reflects Izmir in his works in all its dimensions, primarily fictional, historical, social, cultural and aesthetic.