Güç sistemlerinde optimum enerji yönetimi için akıllı kestirimler
Smart predictions for optimum energy management in power systems
  1. Tez No: 924492
  2. Yazar: SİBEL ÇEVİK BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilebilir enerji kaynakları, enerji depolama ünitesi ve ana şebeke bağlantısı bulunan bir dağıtım şebekesinin gün öncesi optimum enerji planlaması problemi ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle gün öncesi güneş ışınımı kestirimi ve elektrik yük tüketimi kestirimi çalışmaları yapılmış, ardından şebekenin yönetilebileceği olası çözümler araştırılmıştır. Gün öncesi güneş ışınımı kestirimi için farklı giriş özelliklerine sahip, veri ön işlemeli ve derin öğrenme tabanlı model kullanan dört farklı senaryo önerilmiştir. Bu senaryolar hem kendi aralarında hem de literatürdeki en benzer yaklaşımı sunan çalışma ile karşılaştırılmıştır. Elektrik yük tüketimi kestirimi için ise farklı giriş özelliklerine sahip, veri ön işlemeli ve işlemesiz senaryolar önerilmiştir. Bu senaryolardan en iyi sonuç veren literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Önerilen senaryo ile daha az sensör verisi kullanılarak daha başarılı kestirimler elde edilmiştir. Son olarak, gün öncesi optimum enerji dağıtımı planlama probleminin çözümü için hızlı baskın olmayan sıralamalı çok amaçlı simbiyotik organizmalar arama optimizasyon algoritması önerilmiştir. Önerilen yöntemin etkinliği baskın olmayan sıralamalı çok amaçlı guguk kuşu optimizasyon algoritması ile karşılaştırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimal day-ahead energy planning problem of a distribution network with renewable energy sources, energy storage unit and main grid connection is addressed. In this context, firstly, day-ahead solar irradiation forecasting and electricity load consumption forecasting studies are carried out, and then possible solutions to manage the network are investigated. For day-ahead solar irradiance forecasting, four different scenarios with different input characteristics, data preprocessing and deep learning-based models are proposed. These scenarios are compared with each other and with the most similar approach in literature. For electricity load consumption forecasting, scenarios with different input characteristics with and without data preprocessing are proposed. The scenarios with the best results are compared with other studies in literature. With the proposed scenario, more successful forecasts are obtained by using less sensor data. Finally, a fast non-dominated sorting multi-objective symbiotic organism search optimization algorithm is proposed for solving the optimal day-ahead energy dispatch planning problem. The effectiveness of the proposed method is demonstrated by comparing it with the non-dominated sorting multiobjective cuckoo optimization algorithm.