Kadınlarda depresyonun toplumsal cinsiyet algıları ve yaşam amaçları bağlamında incelenmesi
Examination of depression in women in the context of gender perceptions and life purposes
  1. Tez No: 924532
  2. Yazar: TUBA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma“Kadınlarda depresyonun toplumsal cinsiyet algıları ve yaşam amaçları bağlamında incelenmesi”amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma tanımlayıcı tiptedir ve Nisan 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bir aile sağlığı merkezine kayıtlı kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise herhangi bir seçime gidilmeksizin araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 211 kadın oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği (HAAÖ), Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların BDE Ölçeği toplam puan ortalaması 13.26± 8.575, TCAÖ ölçeği toplam puan ortalaması 95.78±15.53, HAAÖ toplam puan ortalaması 63.42±12.10 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of“Investigating depression in women in the context of gender perceptions and life goals”. This research is of descriptive type and was conducted between April 2024 and October 2024. The universe of the study consists of women registered in a family health center. The sample of the study consists of 211 women who agreed to participate in the research without any selection and met the inclusion criteria. The data of the study were obtained using the Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Meaning and Purpose in Life Scale (MPLS), Gender Perception Scale (GPS). The participants' total BDI Scale mean score was 13.26± 8.575, the total GPS scale mean score was 95.78±15.53, and the total MPLS score mean was 63.42±12.10.