Malatya ilinde 15-49 yaş arasındaki evli kadınların aile planlamasına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attitudes and behaviors towards family planning among married women aged 15-49 in malatya province
- Tez No: 924531
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, Malatya ilinde 15-49 yaş arasındaki evli kadınların aile planlamasına yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma evrenini, Malatya merkez ilçelerine bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinden sağlık hizmeti alan 162.544 kadın oluşturmuştur. Örneklem seçimi için küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve toplam 260 evli kadın ile araştırma tamamlanmıştır. Veriler, Veri Toplama Formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği aracılığıyla ŞubatHaziran 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırma yapabilmek için Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü'nden yazılı izin, araştırmaya katılmak için gönüllü olan kadınlardan ise bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare ve Man Whithney-U testi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %66.9'unun herhangi bir aile planlaması yöntemi kullandığı, %57.3'ünün modern, %9.6'sının geleneksel aile planlaması yöntemi olduğu belirlenmiştir. Modern aile planlaması yöntemlerinden en fazla kullanılan kondom (%31.0) iken, geleneksel yöntemlerden en fazla kullanılan geri çekmedir (%14.4). Kadınların, Aile Planlaması Tutum Ölçeği puan ortalaması 134.19(±19.62)'dir ve bu değer tutumlarının olumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive research to determine the attitudes and behaviors of married women aged 15-49 toward family planning in Malatya. The population of the study consisted of 162.544 women receiving healthcare services from Family Health Centers in the central districts of Malatya. A cluster sampling method was used for sample selection included 260 married women. Data were collected through a Data Collection Form and the Family Planning Attitude Scale via faceto-face interviews conducted between February and June 2024. To conduct the study, written permission was obtained from the Ethics Committee of Harran University and the Malatya Provincial Directorate of Health, and informed consent was obtained from the women who volunteered to participate in the research. For data analysis, single-variable analyses such as the Chi-square test and the Mann-Whitney U test were used, along with descriptive statistics such as percentages, means, and standard deviations. The findings indicated that 66.9% of the women reported using at least one family planning method, 57.3% of them preferred modern methods, and 9.6% used traditional methods. Among modern methods, condoms were the most commonly used (31.0%), while withdrawal was the most preferred traditional method (14.4%). The average score of women on the Family Planning Attitude Scale was 134.19 (±19.62), indicating that their attitudes toward family planning were positive.