Streptozotosinle diyabet oluşturulmuş sıçanlarda protokateşik asitin diyabetik nefropati üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of protocatechuic acid on diabetic nephropathy in streptozotocin-induced diabetes rats
- Tez No: 924547
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Diyabetes mellitus, insülin yokluğu veya insülinin etkili şekilde kullanılamaması ile karakterize kronik hiperglisemi ile seyreden metabolik bir hastalıktır. Uzun süren hiperglisemi çeşitli organları etkileyerek mikro ve makrovasküler komplikasyonlara neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, streptozotosin ile Tip 1 diyabet oluşturulan sıçanlarda, farklı dozlarda protokateşik asitin diyabetik nefropati üzerine koruyucu etkilerini belirlemektir. Çalışmada 32 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Her grupta 8 sıçan olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Grup I: Kontrol, Grup II: Diyabet, Grup III: Diyabet+Düşük Doz Protokateşik Asit, Grup IV: Diyabet+Yüksek Doz Protokateşik Asit olarak sınıflandırılıp, 12 hafta (84 gün) sonunda hayvanların sistemik nekropsileri yapıldı. Deney sonunda alınan böbrek dokusu örnekleri histopatolojik (Perls Prusyan mavisi, Best Carmine, Masson trikrom, PAS) ve immunohistokimyasal (Bax, Bcl-2, Kaspaz-3, Kaspaz-9, ACSL4, GPx,4 ve TUNEL) yöntemlerle incelendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease with chronic hyperglycaemia characterised by the absence or ineffective use of insulin. Prolonged hyperglycaemia leads to micro and macrovascular complications involving various organs. The aim of the study was to determine the protective effects of different doses of protocatechic acid on diabetic nephropathy in rats with type 1 diabetes induced by streptozotocin. In the study, 32 Wistar Albino rats were used. A total of 4 groups were formed with 8 rats in each group. Group I: Control, Group II: Diabetes, Group III: Diabetes+Low Dose Protocatechic Acid, Group IV: Diabetes+High Dose Protocatechic Acid and systemic necropsy was performed at the end of 12 weeks (84 days). Kidney tissue samples obtained at the end of the experiment were examined by histopathological (Perls Prussian blue, Best Carmine, Masson trichrome, PAS) and immunohistochemical (Bax, Bcl-2, Caspase-3, Caspase-9, ACSL4, GPx,4 and TUNEL) methods. In the histopathological examination, it was determined that protocatechic acid administration decreased iron and glycogen accumulation in the kidneys of diabetic rats as well as fibrosis occurring in diabetes (p0.05) were not found.