Binici giysilerinin hareket konforunun incelenmesi ve yenilikçi bir koleksiyon önerisi
Examination of the movement comfort of equestrian clothing and an innovative design proposal
- Tez No: 924546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geçmişten günümüze kadar, at ve binicilik birçok ülkede önemli bir yere sahip olmuştur. Göçebe yaşayan topluluklarda bir araç olarak kullanılan at, aynı zamanda savaşlarda, eğlencelerde ve yarışlarda da kullanılmıştır. Türkler atı evcilleştirmiş ve ata ilk binen toplum olmuştur. Günümüze kadar geçen zamanda da birçok oyunda (rahvan, cirit oyunu, atlı okçuluk, atlı güreş) atı kullanmışlardır. Geçmiş dönemlere göre, şu anda bu tür oyunların düzenlenmesi azalmış olsa da dünya üzerinde uluslararası binicilik uygulamaları devam etmiş ve binicilik çeşitleri (üç günlük yarışma, at terbiyesi, engel atlama, atlı dayanıklılık, atlı jimnastik, atlı arabacılık, dizginleme) ön plana çıkmıştır. Buna bağlı olarak binici giysileri önem kazanmış ve tek tip bir binici giysisinin olmamasının yanı sıra giysiler branşlara göre çeşitlilik göstermiştir. Bu araştırmanın temel amacı, binicilik ile ilgili verilerin taranarak, yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizi sonucunda yenilikçi bir koleksiyon önerisi sunmak ve hareket konforu temelinde kullanıcı deneyimlerini ölçmektir. Bu bağlamda, hem erkek hem de kadın biniciler için tasarlanan binicilik ceketleri ve pantolonları, biniş sırasında iki uzman binici tarafından teste tabi tutulmuştur. Bu giysiler, tasarım unsurları ve kumaş özellikleri dikkate alınarak hareket konforu ve işlevsellik açısından değerlendirilmiş ve gerekli standartları karşıladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historically, horse and equestrian have played an important place in many countries. The horse was used as a vehicle in nomadic communities, in wars, entertainments and races. Turkish domesticated the horse and became the first society to ride horses. Until today, they have used the horse in many games (rahvan, javelin game, horse archery, horse wrestling). The organization of such games have decreased exponentially, yet, international equestrian practices have continued in the world and equestrian types (three-day competition, dressage, show jumping, equestrian endurance, equestrian gymnastics, equestrian riding, reining) have become important. Accordingly, equestrian clothes gained importance and besides the lack of a uniform riding clothing, the clothes varied according to the branches. The main purpose of this research is to present an innovative collection proposal based on the analysis of equestrian data and semi-structured interviews and to measure user experiences on the basis of movement comfort. In this context, the riding jackets and trousers designed for both male and female riders were subjected to testing by two expert equestrians during actual riding sessions. These garments were assessed for their comfort in motion and functionality, taking into account design elements and fabric properties, and were deemed to meet the necessary standards.