Aralık değerli optimizasyon ve çözüm yöntemleri
Interval valued optimization and solution methods
- Tez No: 924550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Aralık Değerli Optimizasyon mühendislik, bilgisayar destekli grafik tasarım, dinamik sistemler, istatistik, coğrafi bilgi sistemi ve ekonomi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, aralık değerli sayılar, aralık değerli sayıların aritmetiği, aralık değerli fonksiyonlar ve aralık değerli optimizasyon problemleri ve bu problemlerin çözüm yöntemleri araştırılmıştır. Aralık değerli fonksiyonlar reel değerli fonksiyonların rasyonel kombinasyonu ve birleşimi olarak ifade edilebilir. Aralık değerli fonksiyonların limit, süreklilik, türev ve integral gibi kavramları reel sayılardaki tanımlara benzer şekilde elde edilebilir. Fakat, aralıklar üzerindeki fark işlemi aralıkların vektör uzayı olmasına engel olmaktadır. Aralıklar üzerinde doğal bir sıralama olmadığından farklı sıralama bağıntıları incelenmiştir. Aralık değerli optimizasyon problemlerini çözmek için Subdiferansiyel, farklı Türev kavramlarından ve Karush Kuhn Tucker koşullarından faydalanılmıştır. Sıralama ve yöntem değiştiğinde optimizasyon probleminin çözümünde elde edilen sonuçlar da farklılık gösterebilmektedir. Çalışmadaki sonuçların çoğu literatürde var olan sonuçlardan oluşmaktadır. Bu sonuçlar farklı örnekler üzerinde incelenmiş ve farklı yöntemlerle ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interval Valued Optimization is used in many areas like engineering, computer-aided design, dynamical systems, geographic information systems, and economy. Interval valued numbers, interval arithmetics, interval valued functions and solution methods of interval valued optimization problems are examined in this dissertation. Interval valued functions can be expressed as the rational combination and combination of real valued functions. Concepts such as limit, continuity, derivative, and integral of interval valued functions can be obtained in a similar way to definitions in real numbers. However, the difference operation on the intervals prevents the intervals from being vector spaces. Since there is no natural ordering on the intervals, different ordering relations are examined. Subdifferential, different Derivative concepts and Karush Kuhn Tucker conditions were used to solve interval valued optimization problems. When the order and method change, the results obtained in solving the optimization problem may also differ. Most of the results in the study consist of existing results in the literature. These results have been examined on different samples and proven by different methods.