İki bölgeli fotovoltaik-ara ısıtmalı termal güç sisteminde yük-frekans kontrolü için optimum denetleyici tasarımı
Optimal controller design and benchmarking for load-frequency control in a two-area photovoltaic-reheat thermal power system
- Tez No: 924610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyada enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılan enterkonnekte güç sistemlerinden biri olan iki bölgeli güç sistemi modeline yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu küresel bir gereklilik haline gelmiştir. Bu entegrasyonun avantajlarının yanı sıra sistem frekansında ve bağlantı hattı gücündeki salınımlar gibi zorlukları da ortaya çıkmaktadır ve bu sorunlar güç sisteminde istikrarsızlığa ve istenmeyen durumlara yol açabilir. Tüketicilere yüksek kaliteli elektrik enerjisinin tutarlı ve güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için bir kontrol sistemi gereklidir. Son yıllarda, kademeli olmayan kontrolörlere kıyasla artan esneklikleri ve serbestlik dereceleri ile bilinen kademeli kontrolörler literatürde popülerlik kazanmıştır. Bu çalışmada, iki bölgeli fotovoltaik-ara ısıtmalı termal güç sisteminde Yüksek Mertebeden Diferansiyel Geribeslemeli Kontrolör (HODFC) kullanılmıştır. Literatürde bu sistem için kullanılmış kontrolörler ile karşılaştırılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Sistemin iyi bir performans göstermesi için tasarlanan kontrolörlerin parametreleri Koati Optimizasyon Algoritması (COA) kullanılarak optimize edilmiştir. Bu tür çalışmalarda literatürde sıklıkla tercih edilen zaman ağırlıklı mutlak hatanın integrali (ITAE) isimli amaç fonksiyonu kullanılmıştır. Parametreleri optimize edilmiş kontrolörlerin etkinliği doğrulanmış ve sistem kararlılığı, tepki süresi ve genel kontrol kalitesi açısından avantajları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration of renewable energy systems into the two-area power system model, which is one of the interconnected power systems used to meet the world's energy needs, has become a global necessity. This integration has its advantages, but also its challenges, such as oscillations in system frequency and tie-line power, which can lead to instability and undesirable situations in the power system. A control system is necessary to ensure a consistent and reliable supply of high-quality electrical energy to consumers. In recent years, cascaded controllers have gained popularity in the literature, known for their increased flexibility and degrees of freedom compared to non-stepped controllers. In this study, a High Order Differential Feedback Controller (HODFC) is used in a two-area photovoltaic-reheat thermal power system. It is compared with the controllers used for this system in the literature and the results are analyzed. The parameters of the controllers designed to provide good performance of the system are optimized using Koati Optimization Algorithm (COA). The objective function called integral of time-weighted absolute error (ITAE), which is often preferred in the literature in such studies, is used. The effectiveness of the optimized controllers is verified and their advantages in terms of system stability, response time, and overall control quality are demonstrated.