CZTS ince film güneş pilleri için plazmonik etki ile güneş pili veriminin arttırılması
Increasing solar cell efficiency with plasmonic effects for CZTS thin film solar cells
  1. Tez No: 562239
  2. Yazar: SERAP YİĞİT GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu doktora çalışmasının ana konusu, CZTS güneş hücrelerinin üretimi ve plasmonik nanoparçacıkların CZTS ince filmlerin içine gömülümü ile CZTS güneş hücrelerinin verimlerinin arttırılmasıdır. CZTS güneş hücrelerinin üretimine ön çalışma olarak PLD tekniği ile ITO/ZnO/CZTS/Al, ITO/CZTS/ZnO/Al, ITO/CdS/CZTS/Ag ve ITO/CZTS/CdS/Ag heteroeklem ince film diyot yapıları üretilmiştir. n-tipi ZnO ve CdS yarı-iletkenler ile p-tipi CZTS yarı-iletken ince filmler PLD ile tabaka-tabaka formunda büyütülmüşlerdir. ZnO ince filmler oksijen gaz basıncına, CdS ince filmler ise laser puls sayısına bağlı olarak oda sıcaklığında bir alt tabaka üzerine poli-kristal yapıda üretilmişlerdir. CZTS ince filmler 375ºC sülfürizasyon sıcaklığında tavlanarak poli-kristal yapıya dönüştürülmüşlerdir. İdeal morfolojik, kristal ve optik özelliklere sahip ZnO ve CdS ince filmler belirlenerek CZTS ince film ile heteroeklem diyot yapıları oluşturulmuşlardır. Bu diyot yapıları, karanlık ortamda doğrultma davranışı sergilerken, aydınlık şartlarda fotovoltaik özellik göstermişlerdir. Ayrıca, ışığın doğrudan hem n-tipi hem de p-tipi yarı-iletkenlerinin üzerine gönderilmesi sonucunda diyotlar, iki yönlü güneş hücrelerine benzer bir foto elektrik davranış sergilemiştir. PLD tekniğinin kullanılması ile CZTS ultra ince filmler kalınlığa ve sülfürizasyon tavlama sıcaklığına bağlı olarak, Au/Si/CZTS/Ag ve Al/Si/CZTS/Ag heteroeklem güneş hücreleri üretilmiştir. CZTS ultra ince filmlerin morfolojik, kristal ve optik özellikleri tez içerisinde ayrıntılı olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. CZTS güneş hücrelerinin aydınlık ortamda J-V karakteristik değerleri elde edilmiş, Jsc, Voc, FF ve η parametreleri belirlenmiştir. Her iki güneş hücresi yapısı için en yüksek güç dönüşüm verimine ulaştıran ultra ince filmin kalınlığı ve sülfürizasyon sıcaklığı saptanmıştır. Ayrıca, çok düşük kalınlıkta olan CZTS ultra ince filmlerin yeterli miktarda foton soğuramadığı ve bu nedenle bu CZTS güneş hücrelerinin verimlerinin bir miktar düşük kaldığı gözlenmiştir. CZTS ultra ince filmler tarafından daha fazla foton soğurulabilmesi ve foto-akımın artırılabilmesi için plasmonik nanoparçacıkların LSPR özelliği incelenmiştir. PLD tekniğinin laser enerjisi ve Ar arka plan gaz basıncı kontrol edilerek, LSPR pikin oluştuğu dalga boyu bölgesi ayarlanabilmiştir ve optik özellikleri tezde ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Uzun dalga boyu bölgesinde LSPR piki oluşturmuş Au nanoparçacıkları, PLD tekniği ile iki farklı kalınlıktaki CTZS ultra ince filmlerin içerisine gömülerek bu ultra ince filmlerin soğurganlıkları arttırılmıştır. Bu plasmonik CZTS ultra ince filmler ile oluşturulan Au/Si/CZTS/Ag yapısındaki güneş hücrelerinin fotoakımı ve güç dönüşüm verimleri arttırılmıştır. Bu doktora tez çalışmasında, PLD tekniği kullanılarak üretilen CZTS diyot yapıları ile ultra ince film CZTS ve plasmonik CZTS güneş hücresi üretimi ve karakterizasyon çalışmaları, literatür kapsamında ilk defa gerçekleştirilmiştir. Üretilen CZTS aygıtlarının, diyot ve güneş hücresi alanındaki araştırmalara ışık tutacağı ve daha etkili çalışmaların ortaya konacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this doctoral study is the production of CZTS solar cells and increasing efficiencies of CZTS solar cells by embedding Au plasmonic nanoparticles into ultrathin CZTS films. As a preliminary study of the production of CZTS solar cells, ITO/ZnO/CZTS/Al, ITO/CZTS/ZnO/Al, ITO/CdS/CZTS/Ag ve ITO/CZTS/CdS/Ag heterojunction thin film diode structures were produced by PLD technical. n-type ZnO and CdS semiconductors with p-type CZTS semiconductor thin films were grown to be layer by layer by PLD. ZnO and CdS thin films were produced on the substrate at room temperature depending on the oxygen gaz pressure and laser puls numbers, respectively which have polycrystalline structures. CZTS thin films were converted to polycrystalline structure by annealing at 375oC sulfurization temperature. ZnO and CdS thin films with ideal morphological, crystal and optical properties were determined, hetero-junction diode structures were formed by these thin films and CZTS thin film. While these diode structures exhibited rectification behaviour in the dark, they showed photoelectric properties in illumination conditions. In addition, as a result of the transmission of light to both n-type and p-type semiconductors, the diodes exhibit a photoelectric behavior similar to the bi-directional solar cells. In addition, as the light was sent directly to both n-type and p-type semiconductors, the diodes exhibited a photoelectric behaviour similar to the bifacial solar cells. Au/Si/CZTS/Ag and Al/Si/CZTS/Ag hetero-junction solar cells were produced depending on CZTS ultrathin films thickness and the sulfurization annealing temperature with the use of the PLD technique. Morphological, crystal and optical properties of CZTS ultra-thin films were examined and interpreted in detail. J-V characteristics of CZTS solar cell were obtained, CZTS solar cell's Jsc, Voc, FF ve η parameters were determined. The thickness of CTZS ultrathin film and the sulfurization temperature were determined to achieve the highest power conversion efficiency for both CZTS solar cell structures. In addition, it was observed that CZTS ultra-thin films in very low thickness could not absorb enough photon and therefore the efficiencies of these CZTS solar cells remained low. LSPR property of Au plasmonic nanoparticles has been investigated in order to absorb more photons by CZTS ultrathin film and the photo-current of CZTS solar cells. By controlling the laser energy and Ar gaz pressure of PLD technique. The wavelength region in which LSPR peaks have been located that can be adjusted and its optical properties have been discussed in detail in the thesis. Au nanoparticles formed LSPR peak in the long wavelength region were embedded into CTZS ultra-thin films at two different thickness by PLD technique, increased the absorbance of these CZTS ultra-thin films. They were increased that the photo current and power conversion efficiencies of the Au/Si/CZTS/Ag solar cells generated with these plasmonic CZTS ultrathin films. In this doctoral thesis, CZTS diode structures, ultrathin film CZTS and plasmonic CZTS solar cells produced by PLD technique, were performed for the first time in the literature. It is thought that CZTS devices produced will shed light on researches in the diode and solar cell field and more effective studies will be revealed.