Ratlarda amoksisilin / klavulanik asit kombinasyonu ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı papaver somniferum l. yaprağı ekstraktının koruyucu etkilerinin belirlenmesi
Determination of the protective effects of papaver somniferum L. leaf extract against liver damage induced by amoxicillin/clavulanic acid combination in rats
  1. Tez No: 924635
  2. Yazar: TUĞÇE KAYIŞ KOCASARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAMİL SEFERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Allopatik tıp uygulamasında güvenilir karaciğer koruyucu ilaçların yokluğunda bitkiler, karaciğer rahatsızlıklarının yönetiminde önemli bir rol oynayabilmektedir. Papaver somniferum L. vücutta çeşitli fizyolojik işlemlerin çalışmasının düzenlenmesinde hayati değeri olan karaciğer dokusu üzerinde koruyucu rolü olabileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Amoksisilin / Klavulanik Asit kombinasyonları ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı Papaver somniferum L. yaprağı ekstraktının koruyucu etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada genel muayenesi yapılmış toplam 48 adet Wistar Albino ırkı rat üzerinde yürütüldü. Antibiyotik gruplarına Amoksisilin + Klavulanik Asit kombinasyonu 30 ve 60 mg/kg dozlarında uygulanırken, ekstrakt + antibiyotik gruplarında Amoksisilin + Klavulanik Asit uygulamalarından yarım saat önce Papaver somniferum L. Yaprağı Ekstraktı 28 gün boyunca günde tek sefer uygulandı. Çalışma sonrasında 30 ve 60 mg/kg/gün Amoksisilin + Klavulanik Asit 14 gün uygulaması sonrasında serumda AST ve ALT, 28 gün uygulanması sonrasında ise AST, ALP, GGT ve ALT düzeylerini yükselttiği görülmüştür. Benzer şekilde 14 ve 28 gün uygulanan AK serum TOS düzeyi yükselttiği buna karşın TAS düzeyini düşürdüğü belirlenmiştir. Buna karşın PS'un antibiyotik gruplarına göre TAS düzeyi 14 ve 28 günde yükselttiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada kullanılan dozlarda Amoksisilin + Klavulanik Asitin süreye ve doza bağlı olarak serumda karaciğer enzim düzeylerini yükselttiği buna karşın PS olasılıkla antioksidan özelliği ile bu enzimlerin serum düzeyinde azalmaya neden olduğu görülmüştür. Bu bağlamda Papaver somniferum L. subakut karaciğer hasarında medikal amaçla piyasadaki pek çok bitkisel ürüne alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the absence of dependable hepatoprotective pharmaceuticals in allopathic medicine, botanical agents can significantly contribute to the treatment of hepatic disorders. Papaver somniferum L. is assessed to potentially offer protective benefits to liver tissue, which is essential for the regulation of numerous physiological processes in the body. This study aimed to ascertain the protective effects of Papaver somniferum L. leaf extract against liver damage induced by amoxicillin/clavulanic acid combinations. The research involved a total of 48 Wistar Albino rats, which underwent comprehensive examinations. The Amoxicillin + Clavulanic Acid combination was administered at doses of 30 and 60 mg/kg to the antibiotic groups, while Papaver somniferum L. Leaf Extract was administered daily for 28 days, half an hour before the Amoxicillin + Clavulanic Acid applications in the extract + antibiotic groups. Following the study, it was noted that 30 and 60 mg/kg/day of amoxicillin + clavulanic Acid elevated serum AST and ALT levels after 14 days of administration and increased AST, ALP, GGT, and ALT levels after 28 days of administration. It was similarly established that AK administration for 14 and 28 days elevated serum TOS levels while diminishing TAS levels. Conversely, it was established that PS elevated the TAS level at 14 and 28 days following the antibiotic groups. As a result, it was observed that Amoxicillin + Clavulanic Acid in the doses used in the study increased the liver enzyme levels in the serum depending on the duration and dose, whereas PS probably caused a decrease in the serum level of these enzymes with its antioxidant properties. In this context, it is thought that Papaver somniferum L. can be an alternative to many herbal products on the market for medical purposes in subacute liver damage.