Yabancı Dil Testi İngilizce sorularının ortaöğretim İngilizce öğretim programı tema ve kazanımlarının uyumu ile Yenilenmiş Bloom Taksonomisi basamaklarına göre dağılımları
Alignment of the English questions in foreign language tests with the themes and learning outcomes of the secondary education English curriculum and their distribution according to the Revised Bloom's Taxonomy
- Tez No: 924634
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı 2021-2022 Yabancı Dil Testi İngilizce sorularının, ortaöğretim İngilizce öğretim programı (2018) tema ve kazanımlarıyla uyumu ile Yenilenmiş Bloom Taksonomisin basamaklarına göre dağılımlarını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma paradigması kullanılmış ve veriler doküman incelemesi ile toplanılmıştır. Veriler betimsel analiz uygulanarak analiz edilmiştir. Betimsel analiz sürecinde ortaöğretim İngilizce öğretim programında yer alan temalar, kazanımlar ve YBT matrisi kullanılarak kavramsal çerçeveler oluşturulmuştur. Yabancı Dil Testi İngilizcede yer alan tüm sorular tek tek incelenerek ortaöğretim İngilizce öğretim programında yer alan temalar, kazanımlar ve yenilenmiş Bloom Taksonomisi matrisi ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmada güvenirlik kodlamaların araştırmacı ve uzmanlar tarafından yapılarak görüş birliğine varılması ile sağlanmıştır. Araştırma sonucunda 2021 ve 2022 yılları Yabancı Dil Testi İngilizce sorularının temalar açısından eşit olarak dağılmadığı ancak tüm sınıf düzeylerinde en çok sorulan ve en az sorulan temaların ortak olduğu belirlenmiştir. Araştırma da temalara odaklı geliştirilen kazanımların Yabancı Dil Testi İngilizce sorularında yeterince ölçülmediği, daha genel ifade edilen kazanımların ise daha çok sayıda soruda yoklandığı saptanmıştır. Soruların yenilenmiş Bloom taksonomisinde ağırlıklı olarak alt düzey basamaklarda yığılma gösterdiği üst düzey basamaklarda ise yer almadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the alignment of the 2021–2022 Foreign Language Test (YDT) English questions with the themes and outcomes specified in the 2018 secondary-level English curriculum, as well as their distribution according to the Revised Bloom's Taxonomy (RBT). Adopting a qualitative research paradigm, the study employs document analysis as its primary method. The data were analyzed through descriptive analysis. During the descriptive analysis process, conceptual frameworks were developed using the curriculum's themes and outcomes, as well as the RBT matrix. Each YDT English question was examined individually and correlated with the relevant themes, outcomes, and RBT categories. Reliability was ensured by achieving consensus among the researcher and field experts during the coding process. The findings reveal that the 2021 and 2022 YDT English questions are not evenly distributed across the themes; however, the most frequently and least frequently assessed themes were found to be consistent across all grade levels. The results also indicate that outcomes developed with a strong thematic focus were not adequately measured, while more generally stated outcomes were assessed more frequently. It was also observed that the questions predominantly clustered at lower levels of the Revised Bloom's Taxonomy, with none positioned at higher cognitive levels.