Rytov variance and propagation of sinusoidal beams in jet engine turbulence
Jet motoru türbülansında sinüzoidal ışınların yayılımı ve Rytov varyansı
- Tez No: 924637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUÇİN EMRE TABARU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, jet motoru türbülansında sinüzoidal lazer ışınlarının Rytov varyans türevini ve yayılımını araştırmıştır. Çalışma, türbülans kaynaklı optik bozulmalar altında sinüzoidal ışınların davranışını ve bunların lazer tabanlı elektro-optik sistemlerin performansı üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamıştır. Türbülans gücünü ölçmek için nicel bir metrik olarak Rytov varyansı kullanılmıştır. Araştırma, teorik modelleme ve deneysel doğrulama kullanarak jet motoru egzoz bölgesindeki yoğun türbülansın faz cephesi, yoğunluk dağılımı ve sinüzoidal ışınların odaklanma yetenekleri üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bulgular, yönlendirilmiş kızılötesi karşı önlemlerin (DIRCM), lazer işaretleyicilerin ve mesafe ölçen sistemlerin optimize edilmesi için öneriler sunmuştur. Bu çalışma, özellikle karmaşık ve yüksek riskli operasyonel ortamlarda bu sistemlerin esnekliğini ve etkinliğini artırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated Rytov variance derivation and propagation of sinusoidal laser beams in jet engine turbulence. The study aimed to understand the behavior of sinusoidal beams under turbulence-induced optical distortions and their impact on the performance of laser-based electro-optical systems. Rytov variance has been employed as a quantitative metric to measure turbulence strength. Using theoretical modeling and experimental validation, the research evaluated the effects of intense turbulence in the jet engine exhaust region on the phase front, intensity distribution, and focusing capabilities of sinusoidal beams. The findings offered recommendations for optimizing directed infrared countermeasures (DIRCM), laser designators, and rangefinder systems. This work aimed to enhance the resilience and effectiveness of these systems, particularly in complex and high-risk operational environments.