Hafif – orta sıcaklık stresinin gebe ineklerde başlangıç verim ve bazı fizyolojik parametreler ile buzağı bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mild-moderate heat stress in pregnant cows on initial yield, some physiological parameters and the calf immune system
  1. Tez No: 924638
  2. Yazar: ASUDE ÖZDEMİR HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma hafif – orta sıcaklık stresinin gebe ineklerde başlangıç verim ve bazı fizyolojik ve hematolojik parametreler ile buzağı bağışıklık sistemi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada 3-6 yaşında, ortalama 500-600 kg, sağlıklı toplam 40 Holstein ırkı gebe süt ineği kullanıldı. Sıcaklık stresinin yaşandığı zamanla ilgili daha önceki kayıtlar esas alınarak 17 Mayıs, sıcaklık stresi (SS) öncesi grubu; 17 Haziran, Temmuz ve Ağustos sırasıyla SS 1. ay, 2. ay ve 3. ay grupları; 17 Eylül ise SS sonrası grubu oluşturdu. Sıcak stresi başlangıcı olarak sıcaklık-nem indeksi (SNİ) değeri 73 kabul edilip SNİ'nin en yüksek (76.2) 2. ayda (temmuzda), en düşük (64.65) mayısta oluştuğu tespit edildi. İneklerde gebelik süresi, ilk beş gün süt verimi, kolostrum miktarı ve kalitesi; buzağılarda doğum ağırlığı, süt tüketimi ve emme hızının SS öncesi ve sonrası dönem ile SS dönemlerinde değişmediği belirlendi (p>0.05). Ruminasyon sayısının (p0.05). Gebeliğin son periyodunda hafif – orta düzey SS'ne maruz kalan süt ineklerinin verim parametreleri bakımından bunu tolere edebildiği; buna karşın stresin süresine bağlı olarak oksidatif stresin kötüleştiği ve bu duruma karşı önlemlerin alınması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of mild – moderate heat stress in pregnant cows on initial yield, some physiological and hematological parameters, and the calf immune system. A total of 40 healthy pregnant Holstein breed dairy cows, 3-6 years old, weighing an average of 500-600 kg, were used in the study. Based on previous records regarding the time when heat stress (HS) was experienced, groups were formed: May 17 as the pre-HS group; June 17, July 17 and August 17 as the HS 1st, 2nd, and 3rd monthly groups, respectively; and September 17 as the post-HS group. The temperature-humidity index (THI) value for the onset of HS was accepted as 73, and it was determined that the highest (76.2) occurred in the 2nd month (July) and the lowest (64.65) occurred in May. It was determined that there were no changes in terms of the gestation period, milk yield in the first five days, colostrum amount and quality in cows, as well as birth weight, milk intake, and suckling speed in calves in the pre-HS, HS, and post-HS periods (p>0.05). The number of ruminations (p0.05). It was concluded that dairy cows can tolerate modest to mild – moderate HS during the late stage of pregnancy regarding productivity parameters; However, the severity of oxidative stress is contingent upon the duration of the stress, and it is important to take appropriate precautions to prevent this from occurring