Türbülanslı bir atmosferde vortex Hermite-cosh-Gauss ışınının yayılması ve parıldaması
Propagation and scintillation of vortex Hermite-cosh-Gaussian beam in a turbulent atmosphere
  1. Tez No: 924643
  2. Yazar: EMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUÇİN EMRE TABARU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, kaynak düzleminde vorteks Hermite-cosh-Gauss (vHChG) ışını kullanılarak kablosuz optik haberleşme bağlantılarının yayılım özellikleri incelenmiştir. Işının bel genişliği, merkezden kaydırma, topolojik yük ve hermite polinomlarının derecesini tanımlayan parametreler değiştirilerek bu değişimlerin yayılıma etkileri analiz edilmiştir. Zayıf, orta ve güçlü türbülans koşullarında 5,6 km'ye kadar yayılan vHChG ışını için farklı mesafelerdeki ve parametre değerlerindeki ışın şiddeti profilleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, farklı parametre setlerine göre ayarlanan ışınların yayılım boyunca sergilediği kurtosis, noktasal ve açıklık ortalamalı parıldama ile ışın genişliği ölçümleri incelenmiştir. Bulgular, zayıf türbülans koşullarında bel genişliğinin artırılmasının parıldamayı azalttığını ve Gauss ışınına göre daha iyi performans sağladığını göstermektedir. Orta türbülans koşullarında dört parametrenin de ayrı ayrı azaltılmasının vHChG ışınının parıldamasını düşürdüğü ve bu ışının Gauss ışınına kıyasla daha avantajlı olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, zayıf türbülansta daha geniş bir bel genişliği seçildiğinde ışın boyutunun yayılım boyunca daha yavaş büyüdüğü gözlemlenmiştir. Sonuçlar, vHChG ışınlarının serbest uzay optik haberleşme sistemlerinde daha geniş uygulama alanlarında performans artırıcı bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the propagation characteristics of free-space optical communication links were examined using a vortex Hermite-cosh-Gaussian (vHChG) beam in the source plane. The effects of varying parameters such as beam waist, shift from the center, topological charge, and the degree defining Hermite polynomials were analyzed in relation to beam propagation. For the vHChG beam propagating up to 5,6 km under weak, moderate, and strong turbulence conditions, intensity profiles at different distances and parameter values were evaluated. Additionally, kurtosis, point-averaged and aperture-averaged scintillation, as well as beam width measurements during propagation, were investigated for beams configured with different parameter sets. The findings revealed that increasing the beam waist under weak turbulence conditions reduces scintillation and provides better performance compared to a Gaussian beam. Under moderate turbulence conditions, individually reducing all four parameters was found to decrease the scintillation of the vHChG beam, demonstrating its advantage over the Gaussian beam. Furthermore, it was observed that selecting a larger beam waist under weak turbulence resulted in slower growth of the beam size during propagation. The results suggest that vHChG beams could play a performance-enhancing role in a broader range of applications within free-space optical communication systems.