Daimi 1. molar dişlerde mineral trioksit agregat (MTA) ile gerçekleştirilen amputasyon tedavisinin başarısının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the success of amputation treatment performed with mineral trioxide aggregate (MTA) in permanent first molar teeth
  1. Tez No: 924642
  2. Yazar: EKİN AYDIN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞERMET ELBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, daimi 1. molar dişlerde MTA ile gerçekleştirilen amputasyon tedavisinin total, klinik ve radyolojik başarısını uzun dönemde retrospektif olarak değerlendirmektir. Bu retrospektif tek gruplu araştırmada, 6-12 yaş arasında pedodonti kliniğine başvurmuş 210 çocuk hastanın, MTA amputasyonu uygulanmış 309 adet daimi 1. molar dişi incelenmiştir. Rutin kontrole gelen hastaların ilgili dişe ait klinik ve radyolojik muayeneleri yapılarak hasta takip formlarına kaydedilmiş ve retrospektif olarak incelenmiştir. Dişler klinik (spontan-provoke ağrı, palpasyonda-perküsyonda hassasiyet, mobilite, püy akışı-fistül yolu, mukozada şişlik-kızarıklık) ve radyolojik (periodontal aralıkta genişleme, lamina dura devamlılığı, internal-eksternal kök rezorpsiyonu, periapikal radyolüsensi, apeksogenezis oluşumu) başarı kriterlerine göre değerlendirilmiş, bu kriterlerinin herhangi birinin yokluğunda tedavi başarısız kabul edilmiştir. Hastalar takip süresine göre 0-24 ay, 24-48 ay, 48-78 ay olarak 3 gruba ayrılarak total, klinik ve radyolojik başarı oranları karşılaştırılmıştır. Ortalama takip süresi 2 yıl olan dişlerde toplam 7 diş başarısızlık olarak değerlendirilmiş, bunlardan 1 tanesi; 22. ayda hem klinik hem de radyolojik başarısızlık göstermiş. 4 tanesi; 24. , 28. , 29. ve 30. aylarda başarısızlık göstermiş. 2 tanesi; 60. ve 68. aylarda başarısızlık göstermiştir. 7 dişin 2 tanesi sadece radyolojik başarısızlık kriteri gösterirken, kalan 5 diş hem radyografik hem de klinik başarısızlık kriterlerini göstermiştir. Klinik başarısızlık oranı tüm dişlerde %1.61 iken, radyografik başarısızlık oranı %2.26 olarak tespit edilmiştir. MTA amputasyonu ile tedavi edilen dişlerde total başarı %97.73, klinik başarı %98.38, radyolojik başarı %97.73 olarak bulunmuştur. Başarı oranları; takip süresine, çene tipine ve cinsiyete göre değerlendirilmiş, istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0.05). Daimi 1. molar dişlerde MTA ile gerçekleştirilen amputasyon tedavisi, uzun dönemde de yüksek klinik ve radyolojik başarı oranları göstermiştir. MTA amputasyonu; başarısının yanı sıra, dişin canlılığının korunması ve uygulama kolaylığı gibi avantajlara sahip olması nedeniyle diğer pulpal tedavilere alternatif bir seçenek olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to retrospectively evaluate the total, clinical, and radiological success of amputation treatment performed with Mineral Trioxide Aggregate (MTA) in permanent first molar teeth over the long term. In this retrospective single-arm study, 309 permanent first molar teeth of 210 pediatric patients aged 6-12 years who visited the pedodontics clinic and underwent MTA amputation were examined. The routine clinical and radiological examinations related to the treated teeth were recorded in patient follow-up forms and retrospectively analyzed. The teeth were evaluated based on clinical (spontaneous-provoked pain, tenderness on palpation-percussion, mobility, pus discharge-fistula tract, swelling-redness in the mucosa) and radiological (widening of the periodontal space, continuity of the lamina dura, internal-external root resorption, periapical radiolucency, apexogenesis formation) success criteria. The absence of success regarding any of these criteria was considered as treatment failure. Patients were categorized into three groups according to follow-up duration: 0-24 months, 24-48 months, and 48-78 months, and total, clinical, and radiological success rates were compared. Among the teeth with an average follow-up period of 2 years, a total of 7 teeth were evaluated as failures. Of these, one tooth exhibited both clinical and radiological failure at the 22nd month. Four teeth failed at 24, 28, 29, and 30 months, while two failed at 60 and 68 months. Among the 7 failed teeth, 2 exhibited only radiological failure, whereas the remaining 5 teeth exhibited both radiographic and clinical failure criteria. The clinical failure ratio for all teeth was determined as 1.61%, while the radiographic failure ratio was 2.26%. The total success ratio of teeth treated with MTA amputation was found to be 97.73%, with clinical success at 98.38% and radiological success at 97.73%. Success rates were analyzed based on follow-up duration, jaw type, and gender, and no statistically significant differences were found (p>0.05). Amputation treatment performed with MTA in permanent first molar teeth demonstrated high clinical and radiological success rates even in the long term. Due to its high success rate, as well as its advantages in maintaining tooth vitality and ease of application, MTA amputation has been considered as a viable alternative to other pulp treatments.