Postpartum depresyon yaşayan kadınların ekolojik kuram çerçevesinde incelenmesi
Examination of women experiencing postpartum depression within the framework of ecological theory
  1. Tez No: 924677
  2. Yazar: KAMİLE ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Postpartum depresyon annelerin doğumdan sonraki dönemde duygu durumunu etkileyen yaygın bir sorundur. Araştırma postpartum depresyon geçirmiş annelerin hem yaşadıkları zorluğu anlamak hem de zorluğu atlatmalarına yardımcı olan faktörleri öğrenmek amaçlanmıştır. Annelerin deneyimlerinin öğrenilmesi, annelPostpartum depresyon annelerin doğumdan sonraki dönemde duygu durumunu etkileyen yaygın bir sorundur. Araştırma postpartum depresyon geçirmiş annelerin hem yaşadıkları zorluğu anlamak hem de zorluğu atlatmalarına yardımcı olan faktörleri öğrenmek amaçlanmıştır. Annelerin deneyimlerinin öğrenilmesi, annelere psikososyal destek müdahaleleri sunan sosyal hizmet uzmanlarına kaynak oluşturması bakımından önemlidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle fenomonolojik yaklaşımla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden, amaçsal örneklem yöntemlerinden kritik durum örneklemesi ile yapılmıştır. Araştırma sürecinde 14 anne ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler ses kayıdına alınmış, veriler yazıya aktarılmış ve içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucu beş ana tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Oluşturan ana temalar: anne psikolojik durumu, eş ile ilişki, bebek ile ilişki, annenin sosyal çevre ile ilişkisi, anneyi güçlendiren faktörlerdir. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler kapsamında tartışılmıştır. ere psikososyal destek müdahaleleri sunan sosyal hizmet uzmanlarına kaynak oluşturması bakımından önemlidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle fenomonolojik yaklaşımla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden, amaçsal örneklem yöntemlerinden kritik durum örneklemesi ile yapılmıştır. Araştırma sürecinde 14 anne ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler ses kayıdına alınmış, veriler yazıya aktarılmış ve içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucu beş ana tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Oluşturan ana temalar: anne psikolojik durumu, eş ile ilişki, bebek ile ilişki, annenin sosyal çevre ile ilişkisi, anneyi güçlendiren faktörlerdir. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is a common problem that affects mothers' emotional state in the period after birth. The study aimed to understand the difficulties experienced by mothers who have experienced postpartum depression and to learn the factors that help them overcome the difficulty. Learning about the experiences of mothers is important in terms of providing resources for social workers who provide psychosocial support interventions to mothers. The study was conducted with a phenomenological approach using the qualitative research method. The study was conducted using critical situation sampling, one of the qualitative research methods and purposive sampling methods. 14 mothers were interviewed during the research process. The interviews were audio-recorded, the data were transcribed and analyzed using the content analysis method. Five main themes and subthemes were created as a result of the analysis. The main themes were: maternal psychological state, relationship with spouse, relationship with baby, relationship with mother's social environment, factors that strengthen the mother. The findings were discussed within the scope of the information in the literature.