Stratejik karar ve pay senedi performansı ilişkisi-BİST'te işlem gören demir çelik sektörü üzerine inceleme
The relationship between strategic decisins and stock performance: A study on the iron and steel sector listed on BIST
  1. Tez No: 924678
  2. Yazar: BUĞRA CAN İSTARMAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, stratejik kararlar ile pay senedi performansı arasındaki ilişki derinlemesine ele alınmaktadır. İşletmeler, sürekli değişen piyasa koşulları ve dinamik ekonomik ortamda rekabet avantajı sağlamak ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşmak için stratejik kararlar almak zorundadır. Bu kararların, şirketlerin finansal performansı üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri bulunmaktadır. Özellikle halka açık şirketler açısından, alınan stratejik kararların pay senedi değerlerine yansıması, yatırımcılar açısından kritik bir önem taşımaktadır. Demir çelik sektörü, ekonomik dalgalanmalara ve sektörel değişimlere karşı hassas bir yapıya sahip olup, bu sektördeki şirketlerin stratejik hamleleri, pay senetlerinin piyasa değerini büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Ekonomik belirsizlik dönemlerinde yapılan stratejik tercihler, şirketlerin rekabet gücünü ve uzun vadeli piyasa pozisyonlarını şekillendirmede önemli bir rol oynar. Türkiye ekonomisinde stratejik bir öneme sahip olan demir çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yönetim süreçleri, hem yatırımcılar hem de yöneticiler için değerli bilgiler sunmaktadır. Araştırmalar, Ar-Ge yatırımları, kapasite artırımı, çevresel düzenlemelere uyum ve sürdürülebilir üretim gibi alanlarda alınan kararların, sektördeki hisselerin performansında belirleyici olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, yatırımcılar ve yöneticiler açısından, şirketlerin stratejik karar alma süreçlerini anlamak, bilinçli ve etkili stratejiler geliştirmek için hayati öneme sahiptir. Pay senedi performansını etkileyen faktörlerin analiz edilmesi, yalnızca yatırım kararlarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda şirketlerin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasına da katkı sağlar. Sonuç olarak, stratejik kararların hisse performansına olan etkilerini incelemek, işletmelerin daha sürdürülebilir ve verimli bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda, çalışma, sektörel farkındalığı artırarak hem akademik hem de pratikanlamda değerli bilgiler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the relationship between strategic decisions and stock performance. Businesses are compelled to make strategic decisions to achieve a competitive advantage and sustainable growth in the ever-changing market conditions and dynamic economic environment. These decisions have both direct and indirect effects on the financial performance of companies. For publicly traded companies, the reflection of strategic decisions on stock values is of critical importance to investors. The iron and steel sector, with its sensitivity to economic fluctuations and sectoral transformations, is particularly impacted by the strategic moves of companies, which can significantly influence the market value of stocks. During periods of economic uncertainty, strategic choices play a vital role in shaping companies' competitive strength and long-term market positions. The iron and steel sector holds strategic importance in the Turkish economy, and the management processes of companies operating in this sector provide valuable insights for both investors and managers. Research indicates that strategic decisions in areas such as R&D investments, capacity expansion, compliance with environmental regulations, and sustainable production are pivotal in determining the performance of stocks within the sector. For researchers, investors, and managers, understanding the decision-making processes of companies in the iron and steel sector is essential for developing informed and effective strategies. Analyzing the factors influencing stock performance not only strengthens investment decisions but also contributes to achieving the long-term goals of companies. In conclusion, examining the impact of strategic decisions on stock performance aims to support businesses in being managed more sustainably and efficiently. This study seeks to enhance sectoral awareness, offering valuable insights both academically and practically.