Boşluklu döşeme sistemlerinin yapı deprem performansına etkilerinin sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Investigation of the effects of voided slab systems on structural seismic performance using finite element method
  1. Tez No: 924735
  2. Yazar: BERK MURAT MERT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, dolu ve boşluklu döşemeli yapıların deprem performansı üzerindeki etkileri, kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Hafifliği ile dikkat çeken boşluklu döşemeler, yapının toplam ağırlığını azaltarak kesme kuvvetlerini, taban momentlerini ve kayma gerilmelerini düşürmüştür. Bu özellik, boşluklu döşemelerin deprem yüklerine karşı daha dengeli bir davranış sergilemesine olanak sağlamıştır. Bununla birlikte, üst katlardaki rijitlik eksiklikleri ve burulma etkilerinin bazı modellerde daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Yapı periyot analizlerinde, düşük periyot değerlerine sahip modellerin hem yatay hem de düşey rijitlik açısından daha iyi performans sergilediği belirlenmiştir. Burulma ve düşey titreşimler üzerindeki etkin kontrol, rijitliğin önemini bir kez daha vurgulamıştır. Hafif döşemelerin sağladığı bu avantajlar, özellikle kesme kuvvetlerini ve öteleme değerlerini minimize ederek yapısal güvenliğe katkı sağlamıştır. Ancak, bazı modellerde burulma etkilerini azaltmak ve deformasyonları kontrol altına almak için tasarım iyileştirmelerine ihtiyaç duyulmuştur. Çalışma sonuçları, boşluklu döşemeli sistemlerin doğru tasarlandığında, hem maliyet avantajı hem de sismik performans açısından önemli bir alternatif sunduğunu göstermektedir. Tasarım optimizasyonu ve rijitlik artırıcı önlemlerle bu sistemlerin performansı daha da iyileştirilebilir. Genel olarak, boşluklu döşemeler, sismik yüklerin kontrolü ve ekonomik yapı tasarımı için sürdürülebilir ve güvenilir bir çözüm olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the seismic performance of solid and hollow slab systems. Hollow slabs, characterized by their lightweight structure, effectively reduced shear forces, overturning moments, and shear stresses, demonstrating a balanced behavior under seismic loads. Their reduced mass significantly contributed to lower seismic impacts, although stiffness deficiencies and torsional effects were more pronounced in some cases, particularly in the upper stories. Analysis of structural periods revealed that models with lower period values performed better in terms of both lateral and vertical rigidity. Controlling torsional and vertical vibrations highlighted the critical role of structural stiffness. Lightweight slab systems provided advantages by minimizing shear forces and displacement values, contributing to overall structural stability. However, some designs require further optimization to mitigate torsional effects and improve deformation control. The findings indicate that hollow slab systems, when properly designed, offer significant advantages in terms of cost efficiency and seismic performance. With design optimizations and stiffness enhancements, these systems can achieve even greater reliability. Overall, hollow slab systems present a sustainable and secure solution for seismic load management and economical structural design.