Metilen mavisinin embriyotoksik etkisinin in ovo model ile belirlenmesi
Assessment of embryotoxic activity of methylene blue using an in ovo model
- Tez No: 924750
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Metiltiyoninyum klorür olarak bilinen metilen mavisi (MM) antioksidan, antimalaryal, antidepresan, asit-baz göstergesi ve kardiyoprotektif ajan olarak yaygın olarak kullanılan bir tuzdur. Bu çalışma, MM'nin embriyotoksik etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada toplam 360 adet fertil yumurta kullanıldı. Çalışma iki farklı denemede yürütüldü. Birinci denemede, MM'nin lethal dozu; ikinci denemede ise embriyotoksik etkinliği değerlendirildi. Lethal doz denemesinde MM, 1, 2, 4, 8 mg/kg; embriyotoksisite denemesinde ise 0.5, 0.25, 0.125 ve 0.067 mg/kg dozlarında fertil yumurtaların hava kamarasına enjekte edildi. Her iki denemede de sham ve pozitif kontrol grupları bulundu. Lethal doz ve embriyotoksisite denemelerinde kuluçkanın 7. ve 14. günlerinde embriyoların gelişme evreleri Hamburger-Hamilton skalasına göre tespit edilerek embriyonik ölümlerin bu skalaya göre dağılımları belirlendi. Grupların ölü, canlı ve nispi embriyo ağırlıkları ile embriyoların tepe - kıç boyları (Crown-Rump Length, CRL) belirlendi. Elde edilen sayısal veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Methylene blue (MB), also known as methylthioninium chloride, is a salt commonly used as an antioxidant, antimalarial, antidepressant, acid-base indicator, and cardioprotective compound. This study was conducted to determine the embryotoxic effect of MB. A total of 360 fertile eggs were used in the study. The study was conducted using two different experiments. The lethal dose of MB was evaluated in the first experiment, and the second experiment, the embryotoxic activity was assessed. In the lethal dose experiment of the study, MB was injected into the air chamber at doses of 1, 2, 4, and 8; in the embryotoxicity experiment, it was injected into the air chamber at doses of 0.5, 0.25, 0.125, and 0.067 mg/kg. Sham and positive control groups were formed in both experiments. In lethal dose and embryotoxicity experiments, the developmental stages of the embryos on the 7th and 14th days of incubation were determined according to the Hamburger-Hamilton scale, and the distribution of embryonic deaths according to this scale was determined. The dead, alive, and relative embryo weights of the groups and the embryos' crown-rump length (CRL) were determined.