Optik olarak yeniden yapılandırılabilir tekstil anten tasarımı
Design of optically reconfigurable textile antenna
  1. Tez No: 924751
  2. Yazar: GÜZİN TEKNECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK CUMHUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek kalite faktörü, yüksek hassasiyet ve küçük boyut avantajları sunan bir meta materyal rezonatör yapısı olan içi içe geçen yarık halka (NSRR) rezonatöre sahip mikroşerit hat beslemeli çift bant tekstil anten ile kıvrımlı şerit eklemeli NSSR rezonatöre sahip mikroşerit hat beslemeli optik olarak frekansı yeniden yapılandırılabilir tekstil anten tasarım, üretim ve simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Literatürde günümüze kadar önerilen diğer frekansı yeniden yapılandırılabilir tekstil anten yapılarından farklı olarak bu tezdeki frekansı yeniden yapılandırılabilir tekstil anten yapısında bir foto diyot kullanılmıştır. Öte yandan daha önce literatürde NSRR rezonatör yapısına sahip tekstil anten tasarımının hiç gerçekleştirilmemesinden dolayı bu tasarım yapısı hem çift bant tekstil anten hem de optik olarak frekansı yeniden yapılandırılabilir tekstil antenler için yeni bir tasarım konfigürasyonu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation a dual band textile antenna having a metamaterial resonator in the form of nested split ring resonator (NSRR) which performs high quality factor, high sensitivity and small size advantages and also optically frequency reconfigurable textile antenna having meander lines added NSRR resonator have been designed, fabricated and simulations have been applied. Unlike other frequency reconfigurable textile antennas proposed in the literature a photo diode has been used as a switching component in optically frequency reconfigurable textile antenna in this dissertation. On the other hand as a textile antenna having NSRR resonator has not been used in the literature before, it will be new design configuration for both dual band textile antennas and optically frequency reconfigurable textile antennas.