Onkoloji hastalarına bakım veren hemşirelerde profesyonel yaşam kalitesi ve iş stresi arasındaki ilişki
The relationship between professional quality of life and job stress in nurses providing care for oncology patients
  1. Tez No: 924785
  2. Yazar: YAĞMUR İŞİT MUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma onkoloji hastalarına bakım veren hemşirelerin profesyonel yaşam kalitesi ve iş stresi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler, 2024 yılı Mart- Nisan ayları arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi 140 hemşireden oluşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇYKÖ) ve Genel İş Stresi Ölçeği (GİSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 27) adlı paket programı kullanılarak yapılmıştır. ÇYKÖ ve GİSÖ puan ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Nicel değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. ÇYKÖ- merhamet memnuniyeti puanı ortalama düzeyin altında, Tükenmişlik ortalama düzeyde, merhamet yorgunluğu ortalama düzeyde, GİSÖ puanı ortalama düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the relationship between professional quality of life and job stress in nurses providing care for oncology patients. Data were collected between March and April 2024 from a sample of 140 nurses. The study utilized the Personal Information Form, Professional Quality of Life Scale (ProQOL), and General Work Stress Scale (GWSS) for data collection. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 27. Independent sample t-tests and one-way ANOVA were used to compare the mean scores of ProQOL and GWSS. The relationships between quantitative variables were evaluated using Pearson correlation analysis and regression analysis. The ProQOL-Compassion Satisfaction score was below the average level, Burnout was at an average level, Compassion Fatigue was at an average level, and the GWSS score was at an average level.